Hlavní obsah
Obraz Svatopluka Slovenčíka - Ateliér, 1981, kombinovaná technika, papír, 75 x 58,5 cm Foto: archiv Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Zlínská galerie vystaví díla rodáka Svatopluka Slovenčíka

Osmdesáté výročí narození význačného malíře Svatopluka Slovenčíka (1934 –1999) si letos připomene také Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. U příležitosti tohoto jubilea galerie připravila rozsáhlou výstavu nazvanou Retrospektiva, která představí šíři a význam autorovy tvorby.

Obraz Svatopluka Slovenčíka - Ateliér, 1981, kombinovaná technika, papír, 75 x 58,5 cm Foto: archiv Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Zlínská galerie vystaví díla rodáka Svatopluka Slovenčíka

Výstava začne vernisáží v hlavním výstavním prostoru galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU v úterý 14. ledna v 17 hodin. Veřejnosti bude expozice přístupná do 9. února, poté se přesune do Prahy.

Svatopluk Slovenčík, vyjma doby studií, trvale žil a tvořil v rodných Malenovicích (Zlín). Těžiště výstavy spočívá jednak v obrazech, které se nachází ve sbírce galerie, v pozůstalosti rodiny a v mnoha sbírkách soukromých, jednak v obsáhlém souboru experimentálně pojatých kombinovaných kreseb, koláží, materiálových asambláží, eternitů i térových papírů.

Významně činný byl Svatopluk Slovenčík i jako výtvarný pedagog. Od roku 1987 učil na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a zároveň od roku 1994 na nově zřízené Zlínské škole umění. Nejenže inspiroval mnoho adeptů umění, ale vznik školy, volně navazující na tradice Baťovy Školy umění ve Zlíně, dokonce spoluinicioval.

K základnímu okruhu témat děl Svatopluka Slovenčíka náleží především části interiérů a ateliérových zátiší. „Tyto důsledně stylizované, věcně a v plochách cítěné obrazové kompozice začal vytvářet již na sklonku studií na pražské Akademii výtvarných umění v letech 1967–1968. Od poloviny 70. let zájem rozšířil rovněž na figurální motivy a na drobné divadelní scény, budované dynamicky v hutných barevných hmotách blízkých abstrakci,“ uvedla kurátorka výstavy Pavlína Pyšná.

Na přelomu 70. a 80. let začaly vznikat první rozsáhlé série kombinovaných kreseb, koláží, kvašů i materiálových asambláží. Kromě autorových tradičních témat se jednalo o zaujetí částmi staveb, lešení či rytmem ulic města Zlína. Závěrečná léta jeho tvorby reprezentují tzv. monochromy nebo též eternity a malířsky pojednané térové papíry či obrazové kompozice s neonovými trubicemi.

Premiéra výstavy se uskuteční v hlavním výstavním prostoru Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Záštitu nad ní převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Výstava poté bude v obměněné podobě pokračovat v Topičově Klubu v Praze a následně v menším rozsahu také v Olomouci. Doprovází ji katalog s odborným textem historika umění Ludvíka Ševečka, předního znalce díla Svatopluka Slovenčíka, s nímž ho pojilo mnohaleté přátelství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků