Hlavní obsah
Kaňon Židovy strouhy Foto: Jana Bečková

Židova strouha teče nádherným kaňonovitým údolím pod mohutnými skalami

Pokud navštívíte jihočeskou Bechyni, je hodně důvodů, proč se vydat na malý turistický výlet do místa nazývaného Židova strouha. Jedná se o soutok Lužnice s potokem téhož jména. Nabízí se cesta zhruba šest kilometrů dlouhá vedoucí členitým terénem.

Kaňon Židovy strouhy Foto: Jana Bečková
Židova strouha teče nádherným kaňonovitým údolím pod mohutnými skalami

Z náměstí se vydáváme od rozcestníku směrem k Lužnici a klesáme po schodech kolem kláštera s nádherným výhledem na Lužnici. Podél řeky, kterou přejdeme po mostě, pokračujeme čtvrtí Zářečí.

Jdeme kolem řeky a na konci obydlené části se dostáváme do prudkého kopce, kterým v hustém porostu vystoupáme na pole. Odtud můžeme vidět bechyňský zámek na skalnatém ostrohu a vysoko pod námi tušíme tekoucí Lužnici.

Uprostřed pole na polní cestě je rozcestí Kopaniny a odtud už jen 1,5 km do našeho cíle, jímž je avizované ústí potoka do Lužnice. Lesní cestou a pak po staré asfaltové silnici klesáme až na místo, kde má své místo Židova strouha. Jedná se o romantické kaňonovité údolí potoka, za vyššího stavu vody ovšem obtížně broditelné, jak se dovídáme u rozcestníku. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy.

Existuje několik verzí původu názvu a to po Židech vypovězených za vlády Vratislava II. nebo po moru v roce 1681 a schovávajících se právě u tohoto potoka. Poslední varianta je zkomolení názvu ze Žitova strouha podle kouzelníka Žita - to však není historicky doloženo.

Pohled na širokou řeku a pod lávkou se vlévající potok je nádherný a ještě umocněný skalnatým kaňonem právě při tomto ústí. Vydáváme se proti toku a jdeme kolem skal lemující Židovu strouhu. Právě zde poznáváme důvod výstrahy o těžkém přístupu za vyšší hladiny, jelikož i my musíme opatrně po březích se vyhýbat vodě a také přelézat po kmeni na druhou stranu.

Dojdeme až k rozcestí pod Nuzicemi a odtud se vracíme zpět k ústí. Při krátkém odpočinku si na druhém břehu Lužnice prohlížíme dřevěnou lávku zavěšenou na skále a umožňující přejít po tomto břehu podél řeky. Je to na červené trase z Bechyně.

Poslední pohledy na toto romantické místo a pak po stejné trase se vydáváme na návrat zpět do města. Na tento výlet je třeba se vybavit občerstvením, jelikož cestou nenarazíme na žádnou restauraci ani vesnici a počítat alespoň s dvěma až třemi hodinami výletu. Záleží na délce zdržení se v cíli u ústí Židovy strouhy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků