Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Vlastimil Langer, PhDr.

Žena zatajila úmrtí matky a pět let pobírala dávky na její ošetřování

Až pětiletý pobyt za mřížemi hrozí šestapadesátileté ženě z Luhačovic, která neoprávněně po dobu více než pět let pobírala příspěvek na ošetřování své matky i když stará paní už v roce 2011 zemřela.

Ilustrační foto. Foto: Vlastimil Langer, PhDr.
Žena zatajila úmrtí matky a pět let pobírala dávky na její ošetřování

 „Tímto nekalým způsobem si dcera přišla na víc než 55 tisíc korun,“ informovala v pátek policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Žena se o svou nemocnou matku starala od roku 2009, tehdy pobírala měsíčně příspěvek ve výši dva tisíce korun. Následující rok jí příspěvek snížili na 800 korun. „Její matka zemřela v prosinci roku 2011 a povinností dcery jako pečovatelky bylo tuto změnu do osmi dnů nahlásit příslušnému úřadu. Kvůli své špatné finanční situaci tak ale neučinila a příspěvek pobírala dál. V roce 2016 jí dokonce příspěvek na péči navýšili na 880 korun, což jí úředníci písemně sdělili. Ani tehdy se v ženě nehnulo svědomí a nenahlásila neoprávněnost pobírání příspěvku,“ sdělila policistka.

Až šetření příslušného úřadu v srpnu roku 2017 ukázalo, že seniorka před několika lety zemřela a tak úředníci na její dceru podali trestní oznámení. Policisté z Luhačovic jí ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření ze spáchání trestného činu podvod, za který jí hrozí až pětileté vězení.

„Žena se ke svému nekalému jednání přiznala a přislíbila, že dlužnou částku Úřadu práce České republiky řádně splatí,“ dodala Monika Kozumplíková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků