Hlavní obsah
Zeměměřictví není výhradní profesní činnost jen pro muže,a proto na jednání připomínající 20 let obnovené živnosti byly i ženy v početném zastoupení. Foto: Petr Skála

Zeměměřiči bojují za větší uznání své práce již dvacet let

V největším sále budovy České vědeckotechnické společnosti v Praze se sešlo poslední dubnový pátek téměř 200 zeměměřičů, aby si vyslechli referáty pro úředně opravněné inženýry. Poté diskutovali například o možnostech zřízení zeměměřické komory ze zákona nebo o dalším uplatnění zeměměřičů.

Zeměměřictví není výhradní profesní činnost jen pro muže,a proto na jednání připomínající 20 let obnovené živnosti byly i ženy v početném zastoupení. Foto: Petr Skála
Zeměměřiči bojují za větší uznání své práce již dvacet let

"Obor zeměměřictví si rozhodně zaslouží větší popularizaci na veřejnosti než má doposud. Je proto nutné vyžadovat provádění geodetických prací výhradně odborně vzdělanými a zkušenými zeměměřiči, jež nikdo s jinou profesí nemůže nahradit, dále upozorňovat na význam účasti geodetů u některých stavebních, projekčních a dalších činností a nezanedbávat ani vystupovaní geodetů na veřejnosti. Zeměměřič by měl do prostoru měření vcházet hlavních vchodem a ne přelézat plot," poznamenal předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře. 

"Za dvacet let se obor zeměměřictví výrazně změnil. Došlo k úsporám pracovních sil, neboť současná technika umožňuje měření jedním pracovníkem proti dřívější třičlenné skupině. Přístroje jsou sice nákladnější, ale obor nyní ovlivnila i krize, při které se méně staví a investuje, proto je v této době na trhu více zeměměřičů než je pro ně tady pracovních příležitostí," řekl kriticky předseda Českého svazu geodetů a kartografů Václav Šanda.

"Obvykle se při výkladu historie oboru začíná slovy: již staří Římané... Tradice oboru zeměměřictví však začala ještě v době před starým Římem," zahájil exkurzi do minulosti znalec historie zeměměřictví Pavel Hánek, který  dokumentoval, že zeměměřici vždy bojovali o lepší společenské i finanční uznání.   

Zeměměřiči pracují nejenom v soukromé praxi, ale jsou i ve státní správě. Jejich stopy najdeme i za stovkami tisíc do katastru nemovitostí zařazených vkladů, záznamů, geometrických plánů a poskytnutých informací.

Uznávaný zeměměřič Jan Vondraš byl ve své poznámce konkrétní. "Aby jednou za sto let v České republice došlo k obnově katastru nemovitostí, bylo by potřeba každým rokem zaměřit a zpracovat alespoň 131 katastrálních území," připomněl náročnost a rozsah prací, na nichž by se měli zeměměřici především podílet. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků