Hlavní obsah
Foto: archiv

Žákům gymnázií chybí technické základy. Pomoci mohou kroužky organizované vysokými školami

Když žákům chybí technické základy, mohou pomoci kroužky. Například zástupci Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava už pátým rokem vedou v Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci kroužek kybernetiky a mladého vývojáře.

Foto: archiv
Žákům gymnázií chybí technické základy. Pomoci mohou kroužky organizované vysokými školami

Letos se kroužku kybernetiky a mladého vývojáře účastní 15 žáků ve věku od 11 do 16 let. Gymnazisté už pod vedením lektorů z fakulty sestrojili robotický vysavač z lega, rádia, chodící roboty, auta nebo vánoční ozdoby z 3D tiskárny.

„Spolupráce s fakultami Vysoké školy báňské je pro nás velice cenná a posouvá naše studenty o notný kus dopředu," říká Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, a dodává, že lektoři dokážou studenty zaujmout a nabídnout jim spoustu originálních projektů.

„Snažím se pořád vymýšlet něco nového, aby si účastníci našich kroužků jen nehráli, ale tvořili a učili se kreativně a analyticky myslet. Zjistil jsem, že čím je zadání náročnější, tím více žáky baví," uvedl lektor kurzu, student Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava Václav Janus. 

Stavebnice, se kterými žáci v kroužku pracují, patří k těm nejmodernějším na trhu a dá se z nich prý postavit snad úplně všechno. Lego Mindstorm, Education, Boffin, arduino mikrokontroléry a další jsou majetkem fakulty a lektoři je na kurzy přivážejí.

„Žáky zatím nejvíce baví lego, arduino patří k těm nejnáročnějším, jde v podstatě už o takový malý počítač – mikrokontrolér, na jehož principu funguje i kosmická loď. Je určen pokročilejším účastníkům," sdělil Václav Janus.

V kurzu na půdě bíloveckého gymnázia ho zatím nejvíc využívá dvanáctiletý Filip Kupka, žák Základní školy Komenského v Bílovci. „V kroužku mě nejvíce baví programování, momentálně tvořím na počítači různé hry. A když si s něčím nevím rady, lektor mi poradí. Připravili jsme spolu dlouhodobý individuální plán a také se bavili o tom, že bych mohl dojíždět na fakultu na kurzy pro pokročilé. Rád bych. Mezi mé nejoblíbenější předměty patří informatika a matematika, elektrotechniku bych chtěl jednou určitě i vystudovat," plánuje Filip.

„V kroužcích se snažíme podpořit žáky se zájmem o techniku v tom, aby se posouvali dál. Získají základní dovednosti, zjistí, jak teorie funguje v praxi, a začne je o to více bavit. Sestavují modely, což souvisí jak s fyzikou, tak s elektrotechnikou, logikou i programováním. Kroužky většinou vedou naši studenti, někteří z nich se jich sami před lety zúčastnili," říká Zdeněk Macháček, koordinátor kroužků a odborný asistent Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava, a dodává, že i když organizace kroužků je časově velmi náročná, vidí v nich velký smysl.

„Kdysi mi něco podobného jako klukovi hodně chybělo. A na studentech, kteří začínají na fakultě studovat, že vidět, že jim technické základy chybí. Mnohem lépe se pracuje s těmi, kteří už nějaké znalosti a zkušenosti mají. A ty mohou získat právě v našich kroužcích," uzavírá Zdeněk Macháček.

Informace o možnostech studia na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-Technické univerzity Ostrava získají návštěvníci dne otevřených dveří Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci v úterý 29. ledna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků