Hlavní obsah
Foto: Česká televize

Zahajovacím filmem Zlín Film Festivalu bude dokument o Hermíně Týrlové

Patřila spolu s Karlem Zemanem a Jiřím Trnkou k zakladatelům českého animovaného filmu. Její tvorba je neodmyslitelně spojena se Zlínem. Hermíně Týrlové bude věnován zahajovací ceremoniál Zlín Film Festivalu. V premiéře se zde divákům představí nový film o Týrlové, který mapuje její život a tvorbu.

Foto: Česká televize
Zahajovacím filmem Zlín Film Festivalu bude dokument o Hermíně Týrlové

„Jsme velmi rádi, že můžeme festival zahájit právě filmem o Hermíně Týrlové, která většinu svého tvůrčího života prožila ve Zlíně. Festivaloví diváci budou mít jedinečnou možnost dozvědět se o první dámě českého animovaného filmu věci, které dosud nezazněly,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Režisér Pavel Jirásek totiž ve filmu představí zcela unikátní materiály, které zatím veřejnost neměla šanci vidět. „Rozhodl jsem se jít cestou vyprávění samotné Hermíny Týrlové, která chronologicky popisuje celý svůj život a díky unikátním televizním, filmovým nebo rozhlasovým archivním materiálům ve snímku i promlouvá,” řekl režisér Pavel Jirásek.

Natáčení probíhalo v původních zlínských filmových ateliérech a v domě Hermíny Týrlové a podíleli se na něm i studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Mimo jiné rekonstruovali vybrané ukázky z původního filmu Týrlové a vytvořili i loutku Ferdy Mravence, protože z té původní se zachovala jen hlava.

„Je to poprvé, co Česká televize tak podrobně mapuje tvůrčí pozůstalost po Hermíně Týrlové. Zmapování filmů, hrubých materiálů z natáčení, fotografií a korespondence, které dosud nikdo neviděl, tak obohatí archiv zlatého fondu české kinematografie,” hodnotí práci na dokumentu dramaturg Martin Polák.

Na festivalu se dokument bude promítat v délce 60 minut, o dva dny později pak budou mít možnost ve zkrácené 52minutové verzi film zhlédnout i televizní diváci. Televizní premiéru bude snímek mít v neděli 28. května na programu ČT Art.

„Součástí pátečního zahajovacího ceremoniálu bude i křest DVD s filmy Hermíny Týrlové, které vydává Národní filmový archiv společně s Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN a Zlín Film Festivalem,“ doplnila umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Hermína Týrlová celý svůj život zasvětila dětské tvorbě, pro svoje filmy si často vyráběla rekvizity, zkoušela nové materiály, témata i animační postupy. Především technické zázemí animací Týrlové bude mapovat i speciální výstava fotografií s názvem "Ateliér Hermíny Týrlové". Expozici si mohou návštěvnicí prohlédnout v Kongresovém centru Zlín po dobu celého festivalu.

Zahajovacím filmem pro děti bude švédský snímek režiséra Pettera Lennstranda Vzhůru do vesmíru!, který se bude promítat v pátek 26. května v 10:00 v Golden Apple Cinema ve Zlatém jablku

Hermína Týrlová (1900 - 1993), scenáristka, režisérka a animátorka:

Spoluzakladatelka českého animovaného filmu, jejíž tvorba je spojena s Filmovým studiem ve Zlíně, kam přišla v roce 1941 se zkušenostmi s animovanou reklamou. Ve Zlíně natočila první československý loutkový film Ferda mravenec.

Zdejšímu studiu již zůstala věrná a vytvořila zde do roku 1986 více než pět desítek animovaných a loutkových filmů pro děti. Vyzkoušela celou škálu materiálů – od dřeva přes plast, vlnu, kámen, modurit, textilie až po vizovické pečivo. Filmy Hermíny Týrlové byly oceněny na festivalech v Benátkách, Cannes, Locarnu, Teheránu, Bruselu a Dillí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků