Hlavní obsah
Filharmonie Hradec Králové Foto: Archiv Filharmonie Hradec Králové

Za nejkrásnějšími operními áriemi do Skutče

V neděli 29. března zazní ve Skutči výběr nejkrásnějších operních árií. Návštěvníci XII. ročníku festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč je uslyší v podání orchestru Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Istvánem Dénesem a sopranistky Andy-Louise Bogzy.

Filharmonie Hradec Králové Foto: Archiv Filharmonie Hradec Králové
Za nejkrásnějšími operními áriemi do Skutče

Rumunská rodačka vystudovala klavír, cembalo a zpěv na konzervatoři a Vysoké umělecké škole v Bukurešti a na pražské Akademii múzických umění. Po ukončení AMU přijala angažmá ve Státní opeře Praha (do konce roku 2011) a v Národním divadle v Praze. 

„Čechy považuji za svůj druhý domov. Právě ve vaší – a vlastně i mé – zemi jsem poznala skutečné vrcholné umělecké hodnoty, pronikla hlouběji do tajemství operního zpěvu, zde jsem se rozhodla, že si zpěv zvolím za svůj hlavní obor,” uvedla v jednom z rozhovorů Anda-Louise Bogza.

Na svém repertoáru má přední role lyrického a dramatického oboru, mezi které patří Mozartova Hraběnka (Figarova svatba) a Donna Anna (Don Giovanni), Verdiho Aida, Leonora (Trubadúr), Desdemona (Otello), Abigaille (Nabucco), Pucciniho Tosca, Liù a Turandot, Sina (Hans Krása: Zásnuby ve snu), Janáčkova Jenůfa (Její pastorkyňa) a Káta (Káťa Kabanová).

V Národním divadle v Praze vytvořila role Donny Anny, Cizí kněžny (Dvořák: Rusalka), Giorgetty (Puccini: Plášť), Lízy (Čajkovskij: Piková dáma), Aidy, Pucciniho Tosky a Minnie (Děvče ze Západu), za kterou získala prestižní cenu Thálie 2007. Výčet všech světových operních a koncertních scén, na nichž tato mimořádná sopranistka sklízí úspěchy, by byl neobvykle dlouhý.

„Čeká nás mimořádný zážitek. Zvuk orchestru hradecké filharmonie je jedinečný a repertoár koncertu prostě skvostný. Zazní árie z oper Carmen, Figarova svatba, Síla osudu, Tosca či Bohéma, ale také např. z Rusalky,“ slibuje jedna z organizátorek Lenka Frídlová.

Uvedený koncert je čtvrtým v pořadí z programu festivalu, který potrvá až do 17. května, kdy bude slavnostně ukončen operou Libuše. Začátek koncertu v Kulturním klubu Skuteč je v 16 hodin, již letního času.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků