Hlavní obsah
Cesta za miliardou hvězd se jmenuje nový populárně-vzdělávací film z produkce Evropské vesmírné agentury. Foto: ESA

Za miliardou hvězd mohou putovat návštěvníci 3D Planetária v Plzni

V úterý 1. července pozve digitální 3D Planetárium v areálu plzeňského science centra Techmania první diváky na atraktivní cestu za miliardou hvězd.

Cesta za miliardou hvězd se jmenuje nový populárně-vzdělávací film z produkce Evropské vesmírné agentury. Foto: ESA
Za miliardou hvězd mohou putovat návštěvníci 3D Planetária v Plzni

Cesta za miliardou hvězd se jmenuje nový populárně-vzdělávací film z produkce Evropské vesmírné agentury. Diváky seznámí s vesmírným projektem, jehož cílem je zmapovat jedno procento hvězd Mléčné dráhy.

Cesta za miliardou hvězd ukazuje, jak lidé v historii oblohu zkoumali a jak postupně vylepšovali přístroje, které používali. Nový film, který se má stát letním hitem plzeňského 3D Planetária, ovšem sází především na aktuální dění v mapování vesmíru. Přibližuje, co se bude v nejbližší době nad našimi hlavami dít.

„Loni v prosinci byla do vesmíru vypuštěna sonda GAIA, jejíž měření pohybů hvězd bude mít v nejbližších letech na naše poznávání vesmíru obrovský dopad. Právě teď krouží GAIA kolem Země a pokouší se postupně zaměřit až miliardu hvězd – a právě o tom film pojednává,” vysvětlil astronom Techmanie Tomáš Meiser.

V naší Galaxii se nachází zhruba sto miliard hvězd. Sonda GAIA se snaží zaměřit statistický vzorek, jedno procento, tedy jednu miliardu z nich. Soustředí se přitom na hvězdy, které jsou k nám nejblíže, nebo jsou nejzářivější.

„Výstupem tohoto projektu bude jakási 4D mapa části Mléčné dráhy. Těmi čtyřmi rozměry jsou délka, šířka, hloubka a také čas: GAIA totiž zaměří polohu hvězd hned dvakrát, a protože se objekty ve vesmíru pohybují, zjistí také rychlost a to, jakým směrem se hvězdy pohybují,” dodal Tomáš Meiser.

První návštěvníci plzeňské Techmania Science Center uvidí film Cesta za miliardou hvězd 1. července od 17:00 hodin a dále je na programu každý den. Promítá se v českém a volitelně v anglickém jazyce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků