Hlavní obsah
Rozhledna na Landeku v Ostravě. 27.3.2016 Foto: Josef Zajíc

Z rozhledny pod vrcholem Landeku je krásný výhled na Ostravu

V severní části Ostravy, za řekou Odrou, již milióny let stojí vrch Landek, kde archeologové zdokumentovali, že asi před 25 tisíci lety lidé používali černé uhlí jako topivo. V roce 1953 tam našli pod stoličkou mamuta 4,6 cm velkou sošku, spíše torzo štíhlé ženy, kterou vědci pojmenovali Landecká Venuše.

Rozhledna na Landeku v Ostravě. 27.3.2016 Foto: Josef Zajíc
Z rozhledny pod vrcholem Landeku je krásný výhled na Ostravu

Na stejném místě, kdy se před těmi 25 000 lety proháněli mamuti a usazovali se lidé,   se zde zhruba před dvěma sty lety začalo rozvíjet hornictví, což byl počátek dolování velmi kvalitního černého uhlí.

Když byla činnost na bývalém dole Anselm ukončena, bylo v prostorách bývalé šachty založeno Hornické muzeum. Celá oblast byla v roce 1993 vyhlášena Národní přírodní památkou.

K areálu Landek Park se zájemci mohou dostat ze zastávky MHD - Hornické muzeum v Petřkovicích, kam přijíždějí autobusy číslo 34, 52, 56, 66, a 67. Areál nabízí tři základní okruhy činností. Muzejní část, kde je možné navštívit Hornické muzeum, expozici báňské záchranné služby a jízdu historickým vláčkem.

Sportovní, rekreační a relaxační činnost nabízí v areálu venkovní sportoviště, vnitřní tělocvičny, sál pro konference, prostor pro stanování a také gastronomické služby v podobě restaurace Harenda u Barborky.

V okolí Landek parku jsou vybudovány naučné stezky, panely informují o geologii, archeologii, historii a  přírodovědy v oblasti.

K rozhledně po dvou značených trasách

Na trase po žluté i zelené turistické značce se zájemci mohou dostat na    rozhlednu. Jsou i neznačené pěšiny, po kterých  je možné  k rozhledně dojít. Cyklisté si zde vyjeli svou neoficiální, technicky náročnou cestu.

Nejvyšší místo Landeku leží ve výšce 280 m. n. m. Rozhledna, která byla postavena v roce 1998, stojí ve výšce 270 m. n. m. Východně od rozhledny je označeno místo bývalého hradu z 13. století. Tomuto místu se říká Hradisko.

Z rozhledny, která je dřevěná, zhruba sedm metrů vysoká, je velmi dobře vidět na severní část Ostravy - na Přívoz. V dohledu je řeka Odra, dálnice D1, koksovna, přívozská halda (271 m. n. m.) i halda EMA (315 m. n. m). Při prvním pohledu návštěvník zjistí, že i Ostrava je město věží, ale také vysokých továrních komínů. Při dobré dohlednosti jsou vidět Beskydy s dominantou Lysé hory (1323 m. n. m.)

Na jižním úpatí vrchu Landek prochází Landek Parkem a dále do Koblova, podél levého břehu řeky Odry, dobře upravená, asfaltová cyklostezka. V délce asi 2 km jsou opět informační tabule, které upozorňují na přírodní zajímavosti místa.

Zhruba ve dvou třetinách úseku je k  vidění soutok dvou největších řek Moravskoslezského kraje - Ostravice a Odry. Tato část cyklostezky končí v Koblově u zastávky MHD trolejbusů a autobusů. Do středu Ostravy jezdí autobus č. 52, trolejbusy 103 a 105.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků