Hlavní obsah
Vystoupení skupiny Filia na vzpomínkovém shromáždění ve Velké synagoze v Plzni v lednu 2010. Foto: Karel Šimr

Vzpomínku Plzeňanů na židovské transporty podpoří řada osobností

Židé a křesťané v Plzni pořádají už popáté vzpomínkové shromáždění u příležitosti výročí lednových židovských transportů v roce 1942. Uskuteční se v neděli 20. ledna od 14 hodin ve Velké synagoze v Plzni.

Vystoupení skupiny Filia na vzpomínkovém shromáždění ve Velké synagoze v Plzni v lednu 2010. Foto: Karel Šimr
Vzpomínku Plzeňanů na židovské transporty podpoří řada osobností

Úvodní slovo pronese místopředseda Federace židovských obcí v ČR Jiří Daníček. O duchovní část programu se postarají zamyšlením plzeňský biskup František Radkovský a závěrečnou modlitbou vrchní zemský rabín Efraim Karol Sidon.

Dále promluví předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, primátor města Plzně Martin Baxa a poslanec Parlamentu ČR a zastupitel Plzeňského kraje Jiří Pospíšil.

Odpoledne doprovodí také hudba v podání skupin Filia a Jidiš ve třech a klavíristy Jana Šimandla. „Podnět pro tato vzpomínková shromáždění zavdal pochod extremistů Plzní v roce 2008. Tehdy jsme si řekli, že nechceme jen vyjádřit chvilkový nesouhlas s aktivitami neonacistů, ale považujeme za důležité společně připomínat osudy našich židovských spoluobčanů každoročně. V plzeňské synagoze se tak letos setkáváme popáté,“ vzpomíná na počátky tradice lednových shromáždění spoluorganizátor akce a pastor Křesťanského společenství Plzeň Karel Řežábek.

Širokou veřejnost zvou Židovská obec v Plzni a Ekumenické setkávání plzeňských církví. Vstup je volný.

Nacisté odvlekli v roce 1942 do koncentračního tábora v Terezíně 2605 plzeňských Židů. První transport se odehrál 18. ledna. Následovaly další dva 22. a 26. ledna 1942. Pouze 112 jejich účastníků se po válce vrátilo domů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků