Hlavní obsah
Jan Nepomuk Polášek a Arnošt Kubeša při sběru lidových písní ve Zděchově v roce 1942. Foto: Z pozůstalosti Jana Nepomuka Poláška

Vzácné setkání s valašskými legendami

Ve dnech 5. až 7. července proběhne ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm již 37. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti. V jeho rámci budou mít diváci možnost shlédnout i hudebně-dramatický pořad Vzácné setkání, věnovaný třem významným osobnostem Valašska.

Jan Nepomuk Polášek a Arnošt Kubeša při sběru lidových písní ve Zděchově v roce 1942. Foto: Z pozůstalosti Jana Nepomuka Poláška
Vzácné setkání s valašskými legendami

V pořadu věnovanému Františku Bayerovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 160 let, Janu Nepomuku Poláškovi, narozenému před 140 léty a Arnoštu Kubešovi, který opustil náš pozemský svět před rovnými 20 lety, vystoupí cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice spolu s ochotníky štramberského divadelního spolku Divadlo pod věží. Jana Nepomuka Poláška a Františka Bayera ztvární herci Mořic Jurečka a Aleš Švondrk, Arnošta Kubešu pak autor pořadu Vladan Jílek.

Vzácné setkání seznámí diváky s mnoha zajímavými střípky z životů těchto tří významných legend valašského folkloru a s jejich vztahem k lidové písni a Valašsku vůbec. Vzpomínky na putování životem s písničkou a za písničkou budou reflektovat a doprovázet muzikanti z cimbálové muziky Pramínky. A právě ti nabídnou divákům v závěru pořadu také jedinečnou možnost poslechnout si blok škádlivých písní o stavu manželském či blok písní darebných, věnujících se lechtivým erotickým oblastem života našich předků.

Arnošt Kubeša (*26. 1. 1905 †15. 12. 1993) zahořel pro národopis již na pomaturitním výletě v roce 1923. Absolvoval valašskomeziříčské gymnázium a Masarykovu univerzitu v Brně. Jako profesor dějepisu a zeměpisu vystřídal asi tucet míst a všude zakládal valašské krúžky, přednášel o valašské historii a hrál divadlo. Byl nadšeným sběratelem lidových písní. Odborná studia dovršil doktorátem filozofie na UK v Praze. Pracoval v muzeu ve Zlíně a v létech 1960-1964 byl prvním ředitelem Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Jan Nepomuk Polášek (*16. 4. 1873 † 3. 4. 1956) byl Janáčkovým žákem, hudebním skladatelem a neúnavným sběratelem lidových písní, které sbíral a zapisoval více jak padesát let. Spolu s Arnoštem Kubešou vydali z nasbíraného materiálu písňovou sbírku Valašské pěsničky, která je dodnes považována za základní studijní materiál ke studiu hudebního folkloru na Valašsku. Byl také muzikantem, zpěvákem, hercem a pedagogem. Napsal Stručné základy hudební teorie a 90 úloh, Studium výslovnosti, Popěvky, písničky, říkadla a také 152 hudebních děl.

František Bayer (*29. 3. 1853 †12. 9. 1925), rodák z Rožnova, učil v Rožnově, Olomouci, Hlinsku, Jeříně a Přerově. Navázal na činnost F. Sušila a B. M. Kuldy, sbíral valašská přísloví a pořekadla, ale také lidové písně a národní pohádky. Písně z Rožnovska vydal ve sborníku Radhošť. Vydání se dočkaly i Valašské národní pohádky a pověsti z okolí Rožnovského a také Zaškreme sa, humoresky, švandy, vtipy.

Komponovaný hodinový pořad Vzácné setkání bude mít svou premiéru v rámci Rožnovských slavností, a to v sobotu 6. července v komorním amfiteátru Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Začátek je naplánovaný na 18.00 hodin.

Kompletní program Rožnovských slavností najdete na webových stránkách Valašského muzea v přírodě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků