Hlavní obsah
All day long jam Foto: archív autora - SASANCA

Výtvarnice z Ostravy představuje v Galerii Sýpka díla, jež označuje jako "city folklore"

Ostravská výtvarnice pracující převážně s externím prostorem vystavuje své malby a tisky v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí. Převážně streetartové umělkyně na galerijní půdě působí jen zřídka.

All day long jam Foto: archív autora - SASANCA
Výtvarnice z Ostravy představuje v Galerii Sýpka díla, jež označuje jako "city folklore"

Pod pseudonymem Sasanca tvoří ostravská malířka a ilustrátorka Petra Gherbetz. Studovala v Ateliéru malby u Ivana Titora na Ostravské univerzitě v Ostravě. Za sebou má řadu skupinových i samostatných výstav, přesto je její tvorba úzce spjata s exteriérem než galerijním prostorem. 

Fascinována ryzím folklórem, ovlivněna streetartem, pop-surrealismem, sci-fi, dálným východem, komiksem a graffiti vytváří kompozice organických tvarů snového světa, oddávající se však čistě lidským činnostem. Tendence hledání syntéz zdánlivých nesourodých prvků se projevuje v jejích malířských počinech.

Jak sama uvádí: „Ráda vytvářím to svoje. Pro díla, která takhle spontánně vznikají na ulicích a jinde mimo galerijní prostor, mám své označení – city folklore. To je v mém pojetí nejvýstižnější název pro to, co dělám a jak to vnímám.“  

V loňském roce se do povědomí výtvarného světa mimo svých četných výstav dostala díky ilustrátorskému klání Secret Wars, kde se prokreslila až do finále. Věnuje se rovněž textilní tvorbě. Založila alternativní fashion label Charaktera a v současné době také spolupracuje jako scénáristka s Českou televizí.

Výstava byla slavnostně zahájena 11. září a potrvá do 18. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků