Hlavní obsah
Foto: Galerie Václava Chada

Výstava české architektury Czech Houses / České domy doputovala do galerie zlínského zámku

Současnou českou architekturu v oblasti individuálního bydlení představuje výstava Czech Houses / České domy. Putovní výstava se po Moskvě, Budapešti či Londýně stěhuje do Zlína, kde bude v Galerii Václava Chada otevřena vernisáží ve čtvrtek 6. dubna v 17 hodin.

Foto: Galerie Václava Chada
Výstava české architektury Czech Houses / České domy doputovala do galerie zlínského zámku

33 výjimečných domů od 33 architektonických ateliérů, které mají reprezentovat vrchol české architektury od roku 1989, vybrali a publikovali architekti – vysokoškolští pedagogové Ján Stempel, Jan Jakub Tesař a Ondřej Beneš v knize Czech Houses / České domy (Kant, 2014).

Pod stejným názvem připravili i putovní výstavu, jejímž prostřednictvím představují vybrané domy široké veřejnosti. Příležitost ji vidět již měli návštěvníci v Moskvě, Budapešti, Debrecenu, Londýně či Bristolu, nyní tato města doplní také Zlín.

Expozice ukazuje širokou škálu přístupů k individuálním potřebám bydlení, včetně velkých i malých domů, nových projektů a renovací, domů na venkově nebo naopak v hustě osídlených městských centrech a předměstích. Vybudovány jsou z betonu, dřeva, cihel nebo oceli. Pojaty jsou v moderním, abstraktním nebo osobitě tradičním stylu.

„Cílem bylo představit současnou českou architekturu v oblasti rodinného bydlení ve své pozoruhodné šíři - celé spektrum expresivního prostředí, použité materiály, koncepční myšlení i velikost,“ uvedl za autory výstavy Jan Jakub Tesař. „U vybraných domů je cítit a vidět, že slouží. Uchopují problematiku bydlení jako službu a této službě vrací věcnost i noblesu. Vyzařuje z nich radost bydlet. Domy jsou udělány dobře, jsou strohé, prosté, přinášejí jedinečná řešení. “

Výstava sestává z 33 prezentačních panelů, z nichž každý ukazuje jeden dům, pohledy na exteriéry, interiéry i plány. Panely jsou doplněny o pět prostorových modelů domů.

Expozice se přesouvá po velkých evropských městech již od roku 2014. Ukazuje soustavné zvyšování kvality české architektury od pádu komunismu v roce 1989, zachycuje vývoj architektury v rámci významné politické a společenské změny.

Ve Zlíně bude přístupná zdarma v Galerii Václava Chada v 1. poschodí zlínského zámku od 7. dubna do 12. května, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin. Ve čtvrtek 4. května se zde uskuteční také přednáška k výstavě, kterou povede Jan Jakub Tesař.

Další informace: www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

O autorech

Autoři projektu se individuálnímu bydlení věnují ve své architektonické praxi a pedagogické činnosti na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Kniha Czech Houses navazuje na předchozí úspěšnou publikaci 99 domů (Kant, 2012). Nejnovějším jejich počinem je pokračování 99 domů 2 (Kant, 2016).

Prof. Ing. arch. Ján Stempel: Uznávaný český architekt a pedagog, nyní působí jako profesor na ČVUT. Je autorem několika publikací o současné architektuře. Spoluzaložil kancelář stempel & tesar architekti.

Ing. arch. Jan Jakub Tesař: Architekt, student doktorského studia na ČVUT. Spoluzaložil kancelář stempel & tesar architekti. Je spoluautorem několika publikací o české architektuře.

Ing. arch. Ondřej Beneš, Ph.D.: Architekt, teoretik a pedagog na ČVUT. Je spoluautorem několika publikací o české architektuře. Aktivně působí na půdě České komory architektů, je členem Komise pro architekturu druhé poloviny 20. století při NPÚ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků