Hlavní obsah
Zahájení výstavy betlémů v Centru Bohuslava Martinů v Poličce Foto: Radka Marková

Výstava betlémů v Centru Bohuslava Martinů v Poličce byla zahájena

V neděli 21. listopadu ve 14 hodin byla v Centru Bohuslava Martinů v Poličce zahájena vánoční výstava betlémů Pospěšte k Betlému, k Ježíšku malému, uspořádaná ve spolupráci s Betlemáři Poličska.

Zahájení výstavy betlémů v Centru Bohuslava Martinů v Poličce Foto: Radka Marková
Výstava betlémů v Centru Bohuslava Martinů v Poličce byla zahájena

V průběhu vernisáže měli návštěvníci Centra Bohuslava Martinů letos vůbec první příležitost nasát atmosféru blížících se vánočních svátků. Úvodní slovo na zahájení výstavy patřilo výtvarnici a etnografce Kamile Skopové, která připomněla prastarou tradici výroby betlémů i stále neutuchající zájem současné generace o betlemářství.

O vánoční hudební doprovod se postaral žesťový kvintet ze Základní umělecké školy Bohuslava Martinů a vánočně naladilo i přichystané občerstvení v podobě vanilkových rohlíčků, vánočního čaje a svařeného vína.

V průběhu zahájení výstavy měli návštěvníci možnost zhlédnout více než 40 betlémů z období od 2. poloviny 19. století až do současnosti, vyrobených z nejrůznějšího materiálu - od klasických vyřezávaných ze dřeva, přes papírové, keramické, pletené z vlny či z kukuřičného šustí.

Snad největší zájem vzbudil pohyblivý betlém bratrů Mrázových z Horního Újezdu. Velkému ohlasu se těšil i nejstarší z vystavených betlémů, Krahulcův, pocházející již z roku 1884. Naprostá většina betlémů je místní provenience, díky čemuž návštěvníci, kteří na výstavu zavítají, získají dobrou představu o betlemářské tradici na Poličsku.  

Slavnostní zahájení výstavy se setkalo s velkým úspěchem, o čemž svědčí, že na ni zavítalo téměř 300 návštěvníků. Velké poděkování patří nejen návštěvníkům, kteří v neděli do Centra Bohuslava Martinů zamířili, ale hlavně těm, kteří betlémy na výstavu zapůjčili.

Výstava betlémů bude v Centru Bohuslava Martinů k vidění až do 9. ledna 2011. Návštěvníci ji mohou zhlédnout i o vánočních svátcích, a to 24. prosince od 9.00 do 14.00 hod., 25. - 31. prosince od 10.00 do 16.00 hod. 1., 2. a 3. ledna 2011 bude centrum pro veřejnost zavřeno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků