Hlavní obsah
Vernisáž výstavy, na které se o program postaral Klub vojenské historie Greif z Nového Jičína Foto: Adéla Beranová

Výročí 70 let od konce 2. světové války na Valašskomeziříčsku připomíná výstava na zámku Žerotínů

Muzejní a galerijní centrum ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko a Okresním archivem ve Vsetíně připravilo výstavu Krvavé valašské jaro 1945, která přibližuje události první poloviny roku 1945 ve Valašském Meziříčí a nejbližším okolí.

Vernisáž výstavy, na které se o program postaral Klub vojenské historie Greif z Nového Jičína Foto: Adéla Beranová
Výročí 70 let od konce 2. světové války na Valašskomeziříčsku připomíná výstava na zámku Žerotínů

Návštěvníci výstavy se z informačních panelů dozvědí o domácím odboji a partyzánech na straně jedné, o udavačích, konfidentech, nacistických a gestapáckých sborech na straně druhé. Nechybí také informace o náletu na město, operacích sovětské armády, německé obranné taktice a samozřejmě samotném osvobození města.

Výstava je obohacena o autentické artefakty, které zapůjčilo mnoho soukromých sběratelů (uniformy, vojenská výzbroj, nálezy po leteckých soubojích, artefakty z koncentračního tábora, dobové listiny atd.).

„Samotná výstava bude mít dynamický charakter, tzn. že v jejím průběhu budou pracovníci  Muzejního a galerijního centra obměňovat jednotlivé historické artefakty a exponáty a výstavu postupně obohatíme také o výběr z cyklu komiksů Ještě jsme ve válce, který je součástí Příběhů 20. století,” říká vedoucí Muzejního a galerijního centra Martin Beníček.

K výstavě je připraven také bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na 3. června, kdy se bude konat komentovaná procházka Valašským Meziříčím k připomenutí událostí 2. světové války. Na konci června, 25., bude v rámci Filmových večerů v MaGC promítán film Daleká cesta Alfréda Radoka, jeden z nejlepších snímků, které byly natočeny o holocaustu.

Výstava Krvavé valašské jaro, která byla zahájena slavnostní vernisáží 6. května, potrvá do 31. července a je prezentována ve 2. patře Muzejního a galerijního centra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků