Hlavní obsah
Foto: Alena Zavoralová

Vypečená sobota v poličském muzeu

Zvířátka, kytičky a také kolečko z kynutého těsta připomínající nám slunce provoní v sobotu 25. února poličské muzeum. Na zahájení Jarní výstavy od zrníčka k bochníku si pro vás muzejníci připravili voňavou dílničku - vypečenou sobotu pro malé i velké návštěvníky.

Foto: Alena Zavoralová
Vypečená sobota v poličském muzeu

„Jestliže se už těšíte na jaro, nechte se inspirovat zvyky našich předků a připravte si u nás obřadní pečivo. Kolečko z kynutého těsta dozdobené křížalami a ústřižky látek vám připomene a možná i přivolá sluníčko. Důležité je si sebou přinést malý hrneček nebo květináč na osení, které si u nás zasadíte,“ informovala kurátorka výstavy a samotné akce Mgr. Stanislava Cafourková.

„Dále si spolu uhněteme a upečeme drobné dekorativní pečivo – zvířátka, kytičky apod. Z kynutého těsta uvážeme jednoduché ptáčky a z toho perníkového, připraveného podle tradiční staročeské receptury, vytvoříme vytlačovaný perník,“ dodala.

Je již neodmyslitelnou tradicí posledních let, že se v poličském muzeu po zimě připravují na výstavu ve třídě B. Martinů s jarní tematikou, zaměřenou na lidové tradice a zvyky spojené s tímto obdobím. V minulých letech jsme mohli obdivovat krásu nových i historických kraslic, zjistili jsme, jaké jsou hlavní masky masopustu nebo jak důležitou roli po dlouhé zimě má očista a hygiena. A o čem tentokráte bude velikonoční výstava?

Výstava bude zaměřená na roli chleba v běžném i svátečním životě našich předků. Dnes jej považujeme za obyčejnou a mnohdy nejběžnější potravinu. Málokdy si uvědomujeme, co námahy se skrývá za jeho přípravou a že vše začíná už od zrníčka – prací na poli, ve mlýně, v pekárně. Na základě srovnání života v minulosti a současnosti výstava poukáže na důležitost hospodárného zacházení s potravinami a střídmosti ve stravování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků