Hlavní obsah
Foto: VLS

Vojenští lesáci postavili protivlčí zábrany u chovné obory spárkaté zvěře v Ralsku

Vojenské statky a lesy postavily v oboře spárkaté zvěře v Židlově na Ralsku protivlčí překážky, které mají zabránit šelmám vstup. Vlci v druhé největší české oboře decimovali chovy. Samozavírací brány umožní vstup na turistické a cyklistické trasy, vedoucí oborou přístupnou veřejnosti.

Foto: VLS
Vojenští lesáci postavili protivlčí zábrany u chovné obory spárkaté zvěře v Ralsku

Vlci na lovu

Vlci se tu usadili v roce 2014, jejich populace vzrůstá. Lesáci proti nim vyztužili proti podhrabání 32 kilometrů plotu kolem obory Židlov a dalších 12 kilometrů plotu kolem druhé ralské obory Velký Dub.

Přes obří severočeskou oboru o rozloze 3800 hektarů, která zde vyrostla před dvaceti lety na místě bývalé vojenské letecké střelnice, vede několik turistických tras včetně dvou cyklostezek, které jsou intenzivně využívány. Lesníci VLS v minulých dnech vstupy do obory Židlov osadili speciálními samozavíracími bránami, které by šelmy neměly překonat.

Nejvíce loví muflony

Obora je strategickou chovnou základnou Vojenských lesů a statků. V jejích lesostepích například probíhá devět let česká část mezinárodního programu usilujícího o návrat kriticky ohroženého zubra do volné přírody. Je také domovem jelenů či daňků. Lesníci VLS ji využívali také pro chov muflonů, které lovecké výpravy vlků ohrožují především.

„V oboře je normovaný stav mufloní zvěře 150 kusů, a my jsme byli kvůli vlkům během tří let na nule,“ uvedl šéf chovného programu VLS v Ralsku Miloslav Zikmund.

Po zaniklé obci

Název Židlov je odvozen od jména zaniklé obce, která byla proměněna ve střelnici. Na území obory se nalézá pestrá paleta lesních společenstev a na mnoha místech vystupují z terénu nejrůznější pískovcové útvary.

Hlavním druhem zvěře je v oboře jelen evropský. V roce 2011 bylo na Židlově v rámci mezinárodního záchranného programu unikátně vysazeno pětičlenné stádo zubra evropského s cílem dosažení stavu asi 25 kusů. Nyní je stádo udržována na zhruba 30 kusech.

Do obory je umožněn po vymezených trasách vstup pěším i cyklistům

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků