Hlavní obsah
Foto: archiv VLS

Vojenský újezd Boletice poničil silný vítr, řádil i na Olomoucku

Lesní kalamitu hlásí hospodáři Vojenských lesů a statků (VLS), kteří se starají o lesy zejména ve vojenských újezdech. Silný vítr a bouřky, které se od 10. do 19. srpna přehnaly republikou, vyvrátily a zpřerážely převážně smrkové porosty, odnesly to ale i listnáče.

Foto: archiv VLS
Vojenský újezd Boletice poničil silný vítr, řádil i na Olomoucku

Škody hlášené jednotlivým lesními závody se pohybují se okolo 100 tisíc metrů krychlových dříví. Uvedl to v pondělí na základě předběžných sčítání ředitel státního podniku Josef Vojáček.

Nejvíce postiženou oblastí je vojenský újezd Boletice na Šumavě s okolím, které zasáhly silné nárazové větry s bouřkou z pátku na sobotu.

Pro polomy se nemohli dostat hlouběji do lesa

V lokalitě kolem Horní Plané a Volar na Šumavě sčítali lesníci VLS škody až do neděle, přes poškozené dříví bylo složité se do některých lesních lokalit dostat. Celkové odhady škod v lesích VLS se zde vyšplhaly až na 50 tisíc metrů krychlových. 

Nejhůře postiženy jsou lokality v okolí Nové Pece, Horní Plané, Želnavy, Záhvozdí, Pěkné a Chlumu u Volar.

„Převážně se jedná o smrkové dříví, ale leží i mnoho listnatého,“ uvedl ředitel divize VLS Horní Planá Petr Král.

Postiženo bylo i Olomoucko

Silný nárazový vítr způsobil již v předchozím týdnu desetitisícové škody také ve dvou moravských vojenských újezdech a jejich okolí. Druhý největší tuzemský výcvikový prostor Libavá na Olomoucku hlásí škody v rozsahu 40 tisíc metrů krychlových, ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku lesníci VLS sečetli škody na 10 tisíc metrů krychlových.

S ohledem na vzniklou kalamitní situaci pozastavil až do odvolání ředitel VLS Josef Vojáček plánované úmyslné těžby v rámci celého státního podniku.

Zatím varování, o zákazu vstupu do lesa se též uvažuje

VLS žádají veřejnost o obezřetnost v uvedených lokalitách, v nichž se nachází také několik turistických tras. Polámané stromy stále představují pro návštěvníky značné nebezpečí, navíc se v souvislosti se zpracováním kalamity po lesních cestách bude v nejbližších dnech pohybovat těžká těžební technika.

Není vyloučeno, že do některých lokalit ve správě VLS především na Šumavě bude nucen lesní úřad vyhlásit zákaz vstupu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků