Hlavní obsah
Kachnička mandarinská je nejkrásnějším vodním ptákem, kterého můžete potkat při přikrmování labutí a kachen. Foto: Jiří Šafránek

Vodní ptáci čekají na pomoc od dobrých lidí

Během několika posledních dní zamrzla většina vodních toků a volná vodní hladina zůstala pouze na několika málo místech pod jezy a v centrech větších měst. Právě zde se soustřeďují zimující vodní ptáci, kteří čekají na potravu od lidí.

Kachnička mandarinská je nejkrásnějším vodním ptákem, kterého můžete potkat při přikrmování labutí a kachen. Foto: Jiří Šafránek
Vodní ptáci čekají na pomoc od dobrých lidí

Většina zimujících vodních ptáků je v těchto mrazivých dnech vděčná za přikrmování od dobrých lidí. Nejvhodnější potravou pro ně jsou menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného pečiva a chleba. V žádném případě na nich nesmí být plíseň nebo mnoho soli, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout. Vhodnou potravou jsou i semena pšenice, ovsa nebo kukuřice.

Na městských zimovištích vodních ptáků můžete potkat řadu běžných druhů, ale i vyložené rarity. Mezi nejběžnější patří kachny divoké, ale i mezi nimi se najdou různě zbarvení jedinci. Od čistě bílých, přes skvrnité až po černé jedince s bílou náprsenkou.

Nejoblíbenějšími zimujícími vodními ptáky jsou labutě velké. Jejich přikrmování je oblíbenou činností všech generací. Labutě často vycházejí i na břeh za lidmi s krmením. To využívají i ornitologové, kteří kontrolují kroužky na nohách labutí a zjišťují tak odkud k nám přiletěly.

Mezi zimujícími vodními ptáky se ojediněle objevují i poláci velcí nebo chocholatí, morčáci velcí, hvízdáci, ostralky, kachničky mandarinské a někde i dokonce husy velké nebo běločelé. Z chřástalovitých ptáků pak lysky černé, slípky zelenonohé a z potápek, potápka malá. Na některých zimovištích se vyskytuje i několik druhů racků: racek chechtavý, bouřní a bělohlavý. Na větších řekách se mohou objevit i kormoráni velcí.

Pokud si nebudete jisti, co to je za divného vodního ptáka, tak jej vyfoťte a pošlete k určení ornitologům do Moravského ornitologického spolku na e-mail: mosprerov@seznam.cz. Možná objevíte i nějakou raritu. Ornitologové uvítají i fotografie kroužků nebo krčních límců labutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků