Hlavní obsah
Řeka Odra bude v sobotu v Bohumíně patřit vodákům. Foto: Pavel Čempěl

Vodáci odemknou v sobotu v Bohumíně řeku Odru, večer budou nad řekou kroužit tančící drony

Vodáci v Bohumíně a jeho okolí už stříhají metr. Už v sobotu 29. června dopoledne odstartuje nová sezóna na řece Odře, a to tradičním odemykáním a hromadným sjezdem přes zdejší sedmikilometrové meandry. Sraz je před 10. hodinou ve Starém Bohumíně za hraničním mostem u nástupního místa pro vodáky.

Řeka Odra bude v sobotu v Bohumíně patřit vodákům. Foto: Pavel Čempěl
Vodáci odemknou v sobotu v Bohumíně řeku Odru, večer budou nad řekou kroužit tančící drony

Odemykání Odry bude tentokrát výjimečné. Polští sousedé si při něm chtějí připomenout letošní dvousté výročí podpisu tzv. Bohumínského protokolu, prvního záměru splavnění Odry, a také Mezinárodní rok Odry ve Slezském vojvodství. Pro vodáky i suchozemce je tak od 10 až do 21 hodin připraven na zdejším hraničním mostě a v jeho okolí zajímavý program.

Po odemčení Odry bude hladina řeky patřit Divadlu na vodě. V 10:30 hodin už vyrazí na vodu s tradičním pozdravem „ahoooj“ vodáci. Na ty čeká zhruba dvouhodinová plavba chráněnými meandry až k silničnímu mostu do polského Zabełkówa. Od 13 do 14 hodin budou vodáky zpět k hraničnímu mostu převážet mikrobusy, kde na ně bude čekat nejen občerstvení.

Od 14.30 hodin se mohou těšit na koncert Grzegorze Płonky a v 16 hodin přijde na řadu rekonstrukce podpisu Bohumínského protokolu spolu s vystoupením vodácké divadelní skupiny Meander. V 17 hodin se na koncertní pódium postaví MuzyKajaka a v 18.30 je vystřídá kapela Dejte pozor. Originální finále zajistí ve 21 hodin show tančících dronů.

S odemčením řeky se už podesáté otevře i městská půjčovna lodí. Ta bude k dispozici až do poloviny září. „Zájemci si mohou městské lodě zapůjčit prakticky po celé léto, a to každý víkend a také o státních svátcích. K mání budou i přes týden, ale na vodu jich musí vyjet minimálně šest. Půjčovné je zdarma, platí se jen za dopravu lodí a vodáků zpět na místo startu. Lidé mohou vybírat z dopoledních či odpoledních sjezdů,“ sdělila Mirka Šmídová z bohumínské radnice s tím, že na vodu se vyráží v 9 nebo ve 14 hodin.

V nabídce půjčovny je dvacítka lodí a vodáci si mohou zdarma vypůjčit i potřebné vybavení jako pádla, plovací vesty či nepromokavé lodní vaky. Startuje se u nástupního místa pro vodáky za starým hraničním mostem v těsné blízkosti náměstí Svobody ve Starém Bohumíně. Tam mohou vodáci zaparkovat a za mostem pak změnit dopravní prostředek na kánoi či raft. Z cíle v polském Zabełkówě je zpět do Bohumína odvezou starobohumínští dobrovolní hasiči, kteří půjčovnu pro město provozují. U kánoe činí dopravné 100 korun, u raftu 200 korun.

Odemykání řeky Odry je jednou ze tří největších vodáckých akcí v Bohumíně a každoročně se jí účastní desítky vodáků. Další dvě – závody dračích lodí a uzamykání meandrů - se mezi lidmi těší rovněž velké oblibě. Dračí lodě se letos na Odře objeví v sobotu 24. srpna, zamykání řeky je naplánováno na sobotu 14. září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků