Hlavní obsah
Virtuosi di Mikulov loni oslavilo patnáct let své existence. Foto: archiv VdM

Virtuosi di Mikulov zazpívají kardinálovi

V hlavním programu Mše svaté za církev u příležitosti jmenování Dominika Duky kardinálem vystoupí taky pěvecký sbor z malého jihomoravského města. Virtuosi di Mikulov zazpívají v sobotu 25. února za zdmi chrámu svatého Víta v Praze skladbu Zdeňka Pololáníka Missa Solemnis.

Virtuosi di Mikulov loni oslavilo patnáct let své existence. Foto: archiv VdM
Virtuosi di Mikulov zazpívají kardinálovi

Virtuosi di Mikulov zažijí v sobotu vrchol svého uměleckého působení. Společně s Filharmonií z Hradce Králové a dalšími dvěma pěveckými sbory vystoupí při uvedení nového kardinála do funkce. Pozval je přitom sám monsineur Dominik Duka.

„Je to pro nás především závazek, chceme podat co nejlepší výkon. Spolupráce s hradeckou filharmonií v úžasném prostoru katedrály svatého Víta v Praze bude navíc mimořádným zážitkem pro celý sbor,“ uvedla sbormistryně Zuzana Kadlčíková Pirnerová, která pochází z Hradce Králové.

Právě tam se narodil a působil rovněž Dominik Duka, dlouholetý obdivovatel tvorby soudobého skladatele Zdeňka Pololáníka. Jeho skladba s názvem Missa Solemnis se proto stala součástí hlavního programu slavnostní liturgie.

„Missa Solemnis vznikla v roce 2001 a je velkolepou duchovní oslavou hudby i slova. V podání velkého orchestru a více než sto čtyřiceti zpěváků je tato mše strhující právě díky své místy až jazzové rytmičnosti a velkým lyrickým plochám, které přinášejí bohaté a krásné melodie. Zpěváci si tuto mši zamilovali a zpívají ji téměř zpaměti,“ rozvedla Kadlčíková Pirnerová, čím je skladba výjimečná.

Virtuosi di Mikulov ji mají už rok nastudovanou. „Mši jsme uvedli na loňském ročníku festivalu Kampanila, jehož prezidentem se stal Zdeněk Pololáník,“ připomněl člen Virtuosi Svatopluk Vrbka. Spolu se svými pěveckými kolegy od ledna, kdy přišlo pozvání do Prahy, toto velkolepé dílo opakuje a piluje.

Významná církevní událost připadá na dlouhodobě plánované natáčení nového CD, jehož příprava členy Virtuosi v poslední době plně zaměstnávala. „Musela jsem proto změnit nejen natáčecí termíny, ale i přidat zkoušky navíc, abychom stihli všechny skladby důkladně připravit. Ve výsledku zkoušíme i dvakrát týdně,“ doplnila sbormistryně.

Pěvecký sbor Uměleckého sdružení Virtuosi di Mikulov vznikl v roce 1996 jako recesistická skupina, která se záhy proměnila v komorní smíšený sbor. Za patnáct let svého působení se stal nedílnou součástí mikulovského kulturního života. Pořádá řadu koncertů, organizuje Mezinárodní festival pěveckých sborů Kampanila, vystupuje v České republice i v zahraničí.

Slavnostní bohoslužbu, kterou bude kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, celebrovat jako svou první oficiální mši svatou v kardinálské hodnosti za církev v naší vlasti i ve světě a za papeže Benedikta XVI., uvede v přímém přenosu Český rozhlas 3 - Vltava a televize NOE.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků