Hlavní obsah
Foto: DI ČR

Více nehod, méně mrtvých, hlásí Drážní inspekce

Drážní inspekce v roce 2012 evidovala 4181 mimořádných událostí, při kterých zahynulo 196 lidí, o 47 méně, než v roce 2011. Celkově došlo k nárůstu mimořádných událostí o téměř 12 procent. I přesto je jejich počet, stejně jako počet usmrcených, čtvrtý nejnižší za posledních 10 let.

Foto: DI ČR
Více nehod, méně mrtvých, hlásí Drážní inspekce

Celkový počet mimořádných událostí na dráhách v České republice proti roku 2011 vzrostl téměř o 12 %. „Je to zapříčiněno nárůstem mimořádných událostí v městské hromadné dopravě, u tramvají a trolejbusů, kde evidujeme o 17 % mimořádných událostí víc než v roce 2011,“ uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal.

Zatímco počet mimořádných událostí vzrostl, statistiky usmrcených osob uvádějí pokles téměř o 17 %. Vzrůstající tendenci má ale v posledních třech letech počet zraněných - v porovnání s rokem 2011 se jedná o více než šestiprocentní nárůst s tím, že počet zraněných v roce 2012 je čtvrtý nejvyšší za posledních 10 let.

Na vývoji statistiky počtu usmrcených osob se každoročně největší měrou podílí střety vlaku s osobou. V roce 2012 se to stalo ve 268 případech. Při těchto nehodách bylo usmrceno 196 lidí, což je o téměř 12 % méně než v roce 2011. „Nárůst o téměř 10 % jsme zaznamenali v počtu zraněných osob. Ve třech případech se naopak událost obešla bez úmrtí nebo zranění, protože postižená osoba z místa nehody utekla,“ dodal mluvčí.

Už třetím rokem dochází k poklesu počtu nehod na železničních přejezdech, kterých se v roce 2012 událo 189, což je o jedno méně než v roce 2011. Současně došlo k výraznému poklesu počtu usmrcených, kterých zemřelo o 21 % méně. Jak počet nehod na přejezdech, tak i usmrcených je nejnižší za posledních 10 let.

K nárůstu v porovnání s rokem 2011 došlo u zraněných při těchto nehodách. Největší podíl má událost z května, kdy se v Třešti střetl posunový vlak s autobusem. Při nehodě byla jedna žena usmrcena a dalších 19 osob bylo zraněno.

„První střet vlaku s osobou v letošním roce se udál již 1. ledna u Velvar, kde se střetl osobní vlak se ženou jdoucí podél trati. Žena naštěstí utrpěla jen lehké zranění,“ konstatoval Drápal. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků