Hlavní obsah
Víkend Otevřených zahrad v Klášterní zahradě pořádá Masarykova základní škola, Klášter dominikánů Plzeň a spolek Pěstuj prostor. Foto: Pěstuj prostor, z. s.

Velkolepé oslavy čekají Jiráskovo náměstí v Plzni během Víkendu otevřených zahrad

Jiráskovo náměstí v Plzni letos oživí řada kulturních a komunitních akcí. Jejich smyslem bude mimo jiné přilákat zájem veřejnosti k chystané obnově tohoto městského prostoru. Zajímavý zážitek slibuje zejména Víkend otevřených zahrad, který se bude konat v sobotu 11. a v neděli 12. června.

Víkend Otevřených zahrad v Klášterní zahradě pořádá Masarykova základní škola, Klášter dominikánů Plzeň a spolek Pěstuj prostor. Foto: Pěstuj prostor, z. s.
Velkolepé oslavy čekají Jiráskovo náměstí v Plzni během Víkendu otevřených zahrad

Víkend Otevřených zahrad zažije hned několik premiér – v parku před kostelem proběhne vernisáž první výstavy o historii náměstí, kterou připravují žáci Masarykovy základní školy a Církevního gymnázia pod patronací spolku Pěstuj prostor v rámci projektu Paměť. Vernisáž doprovodí dobrodružná pátrací hra.

„Jako vzácná návštěva zde vystoupí kardinál Dominik Duka, který vysvětí a odhalí sochu Panny Marie, jež bude následně umístěna na budovu kláštera,” informoval Antonín Herrmann, ředitel Masarykovy základní školy.

Tradiční program bylinek v klášteře doprovodí několik kulturních vystoupení, zazní zde jazzová i vážná hudba, navečer se pak zahrada promění ve swingovou tančírnu. Program doplní i komentované architektonické prohlídky zahrady spojené s přednáškou o bylinách a léčivých rostlinách, prodej bylinek a bylinkových čajů i výstava žákovské výtvarné a fotografické soutěže. Chybět nebude ani výtvarná dílna pro nejmenší návštěvníky a prodej výrobků chráněné dílny Exodus.

Letos půjde již o 4. ročník Víkendu otevřených zahrad v Klášterní zahradě, který zde od roku 2013 pořádají Masarykova základní škola a klášter dominikánů.

S myšlenkou otevřít zahradu dominikánů široké veřejnosti přišli už v roce 2012 žáci Masarykovy základní školy v rámci programu Kreativní demokratická škola: Pěstuj prostor, který vyhlašovaly Plzeň 2015 a Centrum pro komunitní práci západní Čechy. Projekt se setkal s úspěchem a stal se tak impulsem k uspořádání prvního Víkendu otevřených zahrad v Klášterní zahradě.

Snahy žáků následně podpořil i městský obvod, který plánoval obnovu náměstí po mnoho let, chyběly mu však potřebné finanční prostředky. Ty se podařilo získat v roce 2015, kdy obnovu Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni zaštítila svým grantem Nadace Proměny Karla Komárka. Letos v dubnu bude vyhlášena architektonická soutěž a na podzim proběhne představení vítězného návrhu veřejnosti.

„Ve spolupráci obvodu, školy, kláštera dominikánů, spolku Pěstuj prostor a místních obyvatel, pro které jsme uspořádali plánovací besedy i dotazníkovou anketu, vznikl projektový záměr na rekonstrukci náměstí a zpřístupnění zahrady široké veřejnosti. Záměr zvítězil v soutěži o grant Nadace Proměny Karla Komárka a další finance na něj poskytnou město Plzeň i Městský obvod Plzeň 2 – Slovany. Nenápadný žákovský projekt tak nakonec vyvrcholí obnovou náměstí v hodnotě 110 miliónů korun,” uvedl architekt Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor.

V průběhu letošního roku se veřejnost může těšit i na další aktivity navázané na obnovu Jiráskova náměstí. Dominikánský klášter se na konci května zapojí do Evropského dne sousedů, následovat bude červnová Noc kostelů a na začátku září sportovně-kulturní akce spojená s místním oddílem Junáku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků