Hlavní obsah
Tady přípravy k boji vrcholí. Těšte se v pátek 5. července v Mníšku pod Brdy. Foto: Petr Digrin

Velkolepá bitva a Alotria v zahradě mníšeckého zámku slibují pěknou podívanou

Od ledna do června navštívilo zámek v Mníšku pod Brdy více než 25 tisíc návštěvníků. Je to o 5 tisíc lidí více než loni za stejné období. V létě se zábava na zámku rozjede ještě víc. Dobývání zámku švédskými vojsky, Melody Gentlemen, výpravný muzikál Postřižiny nebo Hradišťan vás pozvou na zámek i do zahrady.

Tady přípravy k boji vrcholí. Těšte se v pátek 5. července v Mníšku pod Brdy. Foto: Petr Digrin
Velkolepá bitva a Alotria v zahradě mníšeckého zámku slibují pěknou podívanou

Mníšecký zámek se stal oblíbeným výletním místem pro mateřské a základní školy. "Máme o pět tisíc návštěvníků víc a je to tím, že k nám přijíždí hodně dětí, které lákáme na atraktivní, zábavné programy,” uvedla zástupkyně kastelánky Ivana Černá.  

Zajímavé a bohatě vybavené jsou oba prohlídkové okruhy, které návštěvníky zavádějí do období první republiky. Na prvním okruhu uvidí reprezentativní salóny s kaplí Sv. Serváce a na druhém okruhu soukromé pokoje poslední majitelů Kastů.  

"Moc se nám líbil dětský pokoj a i koupelny, které jsme viděli. Je tam hodně drobných předmětů, pořád je na co se dívat," chválili v neděli návštěvníci prohlídku. "Viděla jsem tam i některé věci, které používala moje maminka," dodala jedna z návštěvnic.  

V pátek 5. července zámek zve na celodenní program Mníšecká Alotria, který vrcholí velkou bitvou mezi císařskými a švédským vojsky. Projděte se švédským ležením a vychutnejte si bohatý program plný šermířů a tanečnic. Bitva začne v 18.00 hodin.  

"Je to volná rekonstrukce dávné bitvy, která se tu odehrála za časů třicetileté války, v roce 1639. Slavný švédský generál Jan Banér se rozhodl vyplenit a zničit mníšecký zámek a s ním i celé panství rodiny Mitroviců. V předzámčí bude plno vojáků, kteří se chystají bojovat jako o život na obou stranách. Uprostřed bojové vřavy mají v nepřehledných situacích nelehký úděl, často sotva rozeznají nepřítele od příslušníka svého pluku," popsala bitvu průvodkyně Marie Charvátová.  

Jak to asi bude vypadat? „Do útoku! Vojáci, na zteč!“ křičí generál z plných plic. Vojáci se ale činí i bez povelů, protože zámek slibuje bohatou kořist. V tom není jejich vojevůdce žádný lakomec. Když dobydou panství nebo bohaté sídlo, mají dovoleno drancovat a pobrat, co unesou. Proto je teď slyšet všude plno ohlušujícího hluku z vypálených střel kanónů, děl, mušket a dalších zbraní.  

"Kdo se nebojí o svůj sluch, nechť neotálí s návštěvou. Už od 11.00 hodin můžete v zahradě a na louce před zámkem shlédnout vystoupení skupin historického šermu i taneční vystoupení. Vyzkoušet si střelbu z kuše, odnést si recept na vaření středověkého piva, obdivovat umění kovářského tovaryše. Nakoupit na tržišti, přesvědčit se, jak dravci poslouchají pokyny sokolníka. Navštívit vojenský tábor nebo dohlížet na cvičení mušketýrů. Každý, starší i mladší, si jistě přijde na své. Program potrvá do 17.00 hodin a pak se již bude vše chystat na slavné mníšecké dobývání. Co myslíte, podaří se generálu a jeho vojsku náš zámek dobýt?" ptá se zástupkyně Ivana Černá.  

V pokladně na vás čeká čertí babička, která vás provede zámeckými komnatami. Cesta za pohádkou je program pro děti, ve kterém si zahrajeme na detektivy. Budeme hledat české pohádky. U toho nemusíte chybět ani vy a čertí babička si pro vás připravila i sladkou odměnu. A kdo se nebojí, musí se podívat i na čarodějnici nebo anděla v Kouzelném sklepení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků