Hlavní obsah
Děti poznají při programu starobylou obchodní spojnici Hedvábnou cestu. Foto: archiv MJVM

Velikonoční prázdniny si děti užijí i ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy

Velikonoční prázdniny, kromě pondělí, mohou rodiče se svými dětmi strávit i v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Ve čtvrtek 13. dubna pro ně muzejní pedagogové připravili interaktivní program nazvaný Za hedvábím a vůní koření, který se odehraje přímo ve výstavě Hedvábná cesta.

Děti poznají při programu starobylou obchodní spojnici Hedvábnou cestu. Foto: archiv MJVM
Velikonoční prázdniny si děti užijí i ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy

Tato unikátní výstava představuje cenné exponáty ze soukromých sbírek z celé Evropy, z nichž některé nebyly ještě nikdy veřejnosti představeny. Výstava je k vidění v budově 14 továrního areálu už jen do 23. dubna.

Dílna pro děti i dospělé bude otevřena od 10.00 do 12.00 a od 14.00 do 16.00 hodin. V několika tvořivých zastaveních si ve výstavě návštěvníci projdou dávnou obchodní cestu vedoucí z Dálného východu až do Evropy.

„Stanete se obchodníky na této cestě, vyzkoušíte si umlít koření, zapečetit zásilku a směnit ji za drahocenný jantar. Během cesty se také můžete osvěžit čajem. Program je určen široké veřejnosti,“ informovala Jana Trnčáková, vedoucí oddělení muzejní pedagogiky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Vstupné na program je: dospělí 59 Kč, děti 6-15 let, studenti, senioři 39 Kč. Rodina – dva dospělí a dvě děti, zaplatí 129 Kč.

Výstavy i stálé expozice muzea jsou oproti původním plánům, pro velký zájem veřejnosti, otevřeny i  během velikonočních svátků, včetně Velkého pátku i neděle 16.  dubna, vždy od 10.00 do 18.00 hodin. V pondělí 17. dubna bude muzeum uzavřeno.

Výstava Hedvábná cesta připravená pro Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ukazuje historickou a kulturní rozmanitost tématu, které lze v mnoha aspektech ztotožnit s dějinami lidstva. Expozici tvoří předměty zapůjčené výhradně z nejkomplexnější a doposud neznámé soukromé sbírky zaměřené na problematiku Hedvábné cesty a dálkových kontaktů mezi civilizacemi Starého světa.

„Výstavu lze chápat jako takový historický cestopis. Expozici tvoří určitá historická hnízda, která prostřednictvím exponátů i popisných panelů a dokumentů představují vždy určité místo Hedvábné cesty,“ uvedl autor výstavy PhDr. David Majer z Ostravského muzea.

Starobylá Hedvábná cesta, legendární eurasijská „dálnice“, spojovala od starověku Evropu s Dálným východem. Návštěvníci si na výstavě prohlédnou spoustu historicky cenných předmětů, jako jsou například pečetidla z drahokamů, unikátní starověké nádoby, královské šperky, zbraně, detailní modely či deset autentických mincovních pokladů. K vidění jsou i originály ze starověké a středověké Číny, které jsou v rámci Evropy k vidění vůbec poprvé.

Podrobný program a další zajímavosti z muzea

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků