Hlavní obsah
Foto: archiv Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Ve zlínském muzeu mohou návštěvníci vidět svatební šaty manželky Tomáše Bati

Desítky svatebních oděvů a doplňků z let 1800 – 2000, včetně dokonale věrné repliky šatů, které měla ve svůj svatební den budoucí manželka Tomáše Bati, mohou návštěvníci vidět na výstavě Zlínské nevěsty v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Foto: archiv Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Ve zlínském muzeu mohou návštěvníci vidět svatební šaty manželky Tomáše Bati

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU až do 1. října. K výstavě je připraven také zajímavý doprovodný program.

„Na výstavě mohou návštěvníci vidět repliku svatební róby Marie Menčíkové, která se v roce 1912 provdala za Tomáše Baťu. Šaty jsou ušity z hedvábí a vyšívaného tylu přesně podle dobové svatební fotografie,“ uvedla Mgr. Miroslava Štýbrová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Součástí výstavy je kolekce oděvů z pozůstalosti pražské malířky Marie Fischerové-Kvěchové, která je důležitým dokladem dobové módy 19. a počátku 20. století. „V podobných toaletách se mohly vdávat i dívky ze zlínských měšťanských rodin,“ doplnila kurátorka. Vystavenou kolekci doplňují svatební oděvy pro nevěsty, družičky a ženichy, jak z muzejních sbírek, tak ze zápůjček od soukromých osob.

Výstava nabízí pohled nejen na svatební oděvy a doplňky, ale k vidění je také výbava nevěsty, svatební tabule či manželské ložnice z 20. let 20. století. Mezi unikátními exponáty výstavy bezesporu patří i svatební kočár z roku 1871.

Prostřednictvím informačních panelů ve výstavě nahlédnou lidé i do historie svatebních zvyklostí a rituálů. „V minulosti bývala svatba předem domluvenou záležitostí - obchodem uzavíraným mezi dvěma rodinami, která byla v kompetenci rodičů. Soužití muže a ženy v manželství mělo daná pravidla, pevně stanovená ve svatební smlouvě. Rituály související s přípravou svatebního obřadu byly v minulosti velmi pečlivě dodržovány. Každé svatbě předcházelo namlouvání, zasnoubení, ohlášky, zvaní na svatbu a celá řada dalších zvyklostí. Samozřejmostí byla dohoda o výši věna a svědomitá příprava svatební výbavy pro nevěstu. Vrcholem pak byl samotný svatební obřad s hostinou,“ řekla Miroslava Štýbrová.

Návštěvníci mohou „zažít“ i svatební den v rámci doprovodného programu A byla svatba veliká, který se uskuteční ve výstavních sálech muzea v neděli 16. července od 10 do 20 hodin. Součástí programu na celou neděli budou módní přehlídky historických i současných svatebních oděvů, ukázky svatebních účesů a slavnostní úpravy vizáže.

S proměnami svatebních šatů v letech 1775 – 2014 seznámí posluchače přednáška PhDr. Blanky Petrákové. Nudit se nebudou ani děti, pro které je připraveno zábavné tvoření, a nepřehlédnutelnou součástí bude luxusní svatební automobil značky Lincoln.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků