Hlavní obsah

Ve Valašském Meziříčí se budou zdravotnicí učit, jak na nevyléčitelně nemocné pacienty

V Nemocnici Valašské Meziříčí se aktuálně rozbíhá projekt zaměřený na péči o pacienty v konečných stadiích nevyléčitelných nemocí. Mladá lékařka interního oddělení nemocnice MUDr. Veronika Mikolajková uspěla se svým návrhem paliativní péče v prestižním grantovém programu společnosti Avast.

Ve Valašském Meziříčí se budou zdravotnicí učit, jak na nevyléčitelně nemocné pacienty

Lékařka aktuálně utváří kolektiv zdravotníků vyškolených v poskytování specializované paliativní péče, která reflektuje požadavky současné společnosti. Lidský život se totiž během posledního století výrazně prodloužil. Vyšší věk dožití je však spojen se zdravotními komplikacemi a mnohdy i dlouhým umíráním. Zvyšovat kvalitu života nevyléčitelně nemocných pacientů a jejich rodin je úkolem paliativní péče, kterou má mnoho lidí spojenou výhradně s úplným závěrem života. Její úloha je však mnohem širší.

„Paliativní péče je moderní a rychle se rozvíjející obor, kterému se věnují špičková světová pracoviště. Právě Harvard či Yale, nejlepší lékařské fakulty světa, mají vlastní oddělení paliativní péče, kde připravují své studenty na přímou práci s pacienty a zároveň realizují řadu výzkumů a inovativních forem vzdělávání v paliativní medicíně. A do standardního léčebného procesu je nyní paliativní péče integrována také v Nemocnici Valašské Meziříčí,“ uvádí projektová manažerka pro oblast sociální péče společnosti AGEL PhDr. Markéta Čožíková.

Paliativní péče se netýká jen onkologicky nemocných. Pacienty, kteří nemohou nad svým onemocněním zvítězit, mají v péči lékaři napříč medicínskými specializacemi. „Po ukončení léčby pacienti často nevědí, na koho se obrátit. Mnozí praktičtí lékaři se snaží své svěřence tímto náročným obdobím provést, nicméně jejich možnosti bývají často z různých důvodů omezené. Naší povinností je ukázat jim hodnotnou cestu, která má smysl, i když nevede k uzdravení,“ vysvětluje MUDr. Veronika Mikolajková z interního oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí, která zde aktuálně ladí poslední detaily k oficiálnímu spuštění projektu paliativní péče.

Veškeré odpovědi nevyléčitelně nemocným pacientům poskytne plán paliativní péče. Pro jeho vytvoření musí zdravotníci s pacientem hovořit o jeho představách, přáních i obavách. Komunikují také s jeho nejbližšími a zohledňují reálné možnosti příbuzných, nakolik mohou jako rodina pomoci svému členovi zvládnout toto nelehké období života.

„Pokud rodina chybí nebo funguje nedostatečně, uplatňuje se jako členka paliativního týmu sociální pracovnice. Představy pacienta a rodiny spojujeme s detailní znalostí jeho zdravotního stavu a vyhlídek do budoucna. Když víme, co je pro nemocného nejdůležitější, můžeme pro něj vybrat nejlepší medicínský postup a ušetřit jej všeho, co by ho zbytečně zatěžovalo,“ doplňuje lékařka MUDr. Veronika Mikolajková.

Předpokladem kvalitní paliativní péče je multidisciplinární tým, kde úzce spolupracují lékař, zdravotní sestra, sociální pracovník, kaplan, psycholog, nutriční terapeut, fyzioterapeut a další profese. Erudovaní odborníci provází pacienty a jejich rodiny až do poslední chvíle a pomáhají jim zvládat bolest, dušnost, poruchy spánku, úzkosti a další potíže, se kterými se potýkají. Paliativní péče tedy začíná v momentě diagnózy nevyléčitelného onemocnění a končí podporou příbuzných či blízkých během procesu truchlení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků