Hlavní obsah
Letos probíhá již 35. ročník festivalu MJF. Foto: Ondřej Smolka

Valašské Meziříčí se chystá na festival Setkání divadel - Malé jevištní formy 2013

Nové inscenace, vypilované dialogy, známé i neznámé divadelní spolky, dlouholetí rivalové, ale i dobří přátelé pod jednou střechou Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí. V pátek a sobotu 22. a 23. března se zde uskuteční další ročník festivalu amatérských divadel Setkání divadel – Malé jevištní formy 2013.

Letos probíhá již 35. ročník festivalu MJF. Foto: Ondřej Smolka
Valašské Meziříčí se chystá na festival Setkání divadel - Malé jevištní formy 2013

Setkání divadel – Malé jevištní formy probíhají na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí už poměrně dlouhou dobu. Letošní ročník nese číslo 35 a amatérská divadla se budou opět snažit přesvědčit odbornou porotu o tom, že právě oni jsou ti, kteří si zaslouží získat postup na celostátní přehlídku.

Členové poroty budou hodnotit jednotlivá představení, své názory přednesou divadlům a přítomným divákům na jednotlivých seminářích a v sobotu 23. března, na konci závěrečného semináře vyhlásí dvě nejlepší postupující divadla. Jedná se o postup na Celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek a Celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá Scéna v Ústí nad Orlicí.

Doporučení do celostátních soutěží nejsou jediné ceny, které odborná porota složená z dramaturgů, režisérů profesionálních divadel, divadelních teoretiků a pedagogů na závěrečném večeru udělí. Porota pečlivě sleduje také jednotlivé herecké výkony divadelníků a tomu nejlepšímu z nejlepších udělí originální skleněnou sošku z dílny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí za nejlepší herecký výkon.

Letos poprvé se budou moci do hodnocení zapojit i diváci festivalu. Ti tak podle svého uvážení a svých pocitů mohou zvolit divácky nejoblíbenější divadelní představení celého festivalu. Nová udělovaná cena diváků nese jméno jednoho ze zakladatelů Malých jevištních forem Josefa Fabiána. Cena Josefa Fabiána je tak památkou na tuto nepřehlédnutelnou osobnost meziříčské kultury a místního divadelního života.

A jak vlastně bude celé hodnocení probíhat? Tuto otázku zodpověděla dramaturgyně přehlídky Magda Siekliková: „Každý z diváků dostane při odchodu ze sálu kuličku, kterou vhodí do pro to určených bedýnek s čísly 3, 2 a 1 podle svého uvážení, zda se mu divadlo líbilo či nelíbilo. Výsledek bude vypočítaný průměrem a bude zajímavý, protože se tak porovná, jestli se diváci shodli s odbornou porotou, nebo mají jiný názor.“

Soutěžní představení nejsou to jediné, na co se účastníci a diváci festivalu mohou těšit. Součástí Setkání divadel je i takzvaný doprovodný program, v rámci kterého letos v M-klubu vystoupí originální kladenská skupina Zrní a o afterparty se postarají Diskjockejové, dvojice tvořená Petrem Markem ze skupiny Midi Lidi a Johanou Švarcovou z kapely Kazety.

Dvoudenní divadelní maratón i sobotní doprovodný program je určen nejen účinkujícím, ale i široké veřejnosti a milovníkům klasického divadla a improvizace. Vstupenky je možno koupit v Informačním centru ve Valašském Meziříčí.

Festival společně s Kulturním zařízením města Valašského Meziříčí pořádá NIPOS ARTAMA za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Fondu kultury Zlínského kraje, CS CABOT a města Valašské Meziříčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků