Hlavní obsah
Žihobce Foto: Jan Kaše

V Žihobcích mohou zájemci absolvovat nový prohlídkový okruh

Malebná obec Žihobce se stává kulturním centrem Pošumaví. Kromě několika současně probíhajících výstav, na kterých se můžete seznámit třeba s historií pošumavského pivovarnictví a sirkařství, je možné navštívit i nově otevřené Kulturní centrum Finska.

Žihobce Foto: Jan Kaše
V Žihobcích mohou zájemci absolvovat nový prohlídkový okruh

Jen málokterá pošumavská obec se může pyšnit tak bohatým kulturním programem jako Žihobce. Necelé dva měsíce po otevření naučné stezky byl zahájen další zajímavý projekt – Kulturní centrum Finska Stella Polaris.

Tím byl také odstartován nový prohlídkový okruh, který dále zahrnuje Muzeum Lamberská stezka a Galerii Netopýr.

Proč právě Finsko?

Jistě si kladete otázku, proč zrovna v Žihobcích na Šumavě bylo otevřeno centrum, které má za úkol přiblížit finskou kulturu a společnost české veřejnosti. Důvod je prostý a jen málokdo by správně tipoval.

V roce 2005 zakoupili v Žihobcích chalupu manželé z Finska - Ari Seppälä a Jaana Björninen. A nápad se tak mohl postupně začít rodit. Nevyužívané prostory, které v minulosti byly součástí zdejšího obchodu, se začaly proměňovat ve výstavní prostory. Vše vyvrcholilo v červenci letošního roku, kdy bylo centrum slavnostně otevřeno.

V současné době probíhá v centru výstava fotografií, uměleckých předmětů a akvarelů, které vytvořil Pekka Vehviläinen. Obdivovat tak můžete přístavy, plachetnice, architekturu, ale také krásu finské přírody.

Historie šumavských pivovarů, fotografie z Albánie

V Muzeu Lamberská stezka můžete kromě stálé expozice navštívit hned tři výstavy.

V sobotu 2. srpna zahájena výstava s názvem Historie Pošumavského pivovarnictví a sirkařství, na které jsou prezentovány pivovarské a sirkařské předměty ze sbírek Tomáše Cihláře a Jiřího Drvoly, jako například staré pivní láhve, reklamní cedule, stáčečky piva, zápalkové krabičky a nálepky.

Další výstavu, která byla zahájena 31. července, autoři nazvali Albánie-divoká příroda zapadlé země.

„Tato výstava prezentuje výsledky expedičních cest zoologů muzeí ČR do málo známých oblastí Albánie a Balkánského poloostrova. Zde probíhá průzkum zaměřený na faunu těchto území. Výstava návštěvníka seznámí s přírodními krásami, obyvateli a zajímavostmi z pohledu turisty či cestovatele,“ uvádí se na webových stránkách muzea.

Od 9. července pak probíhá výstava obrazů Simonetty Šmídové s názvem Na cestě. Tato malířka vystavuje převážně v Praze, ale její obrazy jsou zastoupeny i v zahraničních soukromých sbírkách.

Galerie Netopýr

Malá, ale útulná galerie od července hostí výstavu obrazů ze soukromé sbírky s názvem Les a jeho fauna a flóra v dílech malířů 19. a 20. století.

O zaměření výstavy vypovídají i názvy některých obrazů: Bojující tetřevi, Statný jelen u skály, Úspěšný lov, Lovecké zátiší s kačenou, Dva ptáci na kraji lesa.

Nový prohlídkový okruh je možné třikrát denně absolvovat s průvodcem. Dospělí zaplatí 60 Kč, děti do 15 let 30 Kč. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků