Hlavní obsah
Foto: Technické muzeum Brno

V těžkých dobách: Boje o hranice 1918–1919. Sté výročí bojů o suverenitu nově vzniklé republiky

Letos si připomínáme 100 let od ukončení válečného konfliktu, který již téměř upadl v zapomnění. Mladá Československá republika musela bránit státní hranice. Tvrdé boje probíhaly na hranicích s Maďarskem a na Těšínsku. Výstava v Technickém muzeu Brno je věnována těmto událostem.

Foto: Technické muzeum Brno
V těžkých dobách: Boje o hranice 1918–1919. Sté výročí bojů o suverenitu nově vzniklé republiky

„S koncem 1. světové války a vyhlášením Československé republiky vznikla pro naše vojáky úplně nová situace,“ vysvětluje Josef Večeřa, náměstek ředitele TMB. „Místo návratu do svých domovů byli nasazeni k obraně hranic a zajištění suverenity nového československého státu. Jednalo se především o zabezpečení jižní a jihovýchodní hranice.“

Na slovenských hranicích s Maďarskem se rozhořely boje již na podzim 1918, kdy Maďarsko odmítlo uznat začlenění Slovenska, dříve Horních Uher, do nově vzniklého Československa. Boje se ještě více přiostřily po bolševickém převratu a vzniku Maďarské republiky rad. Na severní hranici vypukl spor o Těšínsko, které si nárokovalo Polskem. Mladá republika se tak od počátku musela bránit.

Právě této historii a památce účastníků bojů na Slovensku a na Těšínsku věnuje Technické muzeum v Brně výstavu s názvem V těžkých dobách – Boje o hranice 1918-1919.

Výstava mapuje počátky Československé republiky, zvláště pak tvrdé boje od listopadu 1918 až do srpna 1919, průběh válečných operací, množství nasazených armádních jednotek, jejich rozmístění a rozdělení. Prezentuje také výstroj a výzbroj Československé armády od prvotních úprav rakousko-uherského stejnokroje až po zavedení prvního československého výstrojního předpisu.

Přibližuje příběhy a osudy konkrétních vojáků, kteří se těchto událostí zúčastnili. „Návštěvníci se mohou také těšit na unikátní filmové záběry z bojiště a film o Milanovi Rastislavu Štefánikovi,“ dodal náměstek TMB.

Výstava Technického muzea v Brně byla otevřena vernisáží 29. října a potrvá do 30. března 2020. Vystaveny jsou předměty ze sbírek Vojenského historického ústavu v Praze, Vojenského historického ústavu v Bratislavě, Východoslovenského muzea v Košicích, Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, Masarykova muzea v Hodoníně – Vlastivědného muzea Kyjov, Archivu města Brna, Horáckého muzea, Klubu policejní historie Brno, Československé obce legionářské a především soukromých sběratelů a rodinných příslušníků vojáků, kteří se bojů účastnili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků