Hlavní obsah
Seznámení se sci-fi technologiemi na vlastní kůži mohou nově zažít návštěvníci plzeňského Techmania Science Center. Foto: Techmania Science Center

V Techmanii si lidé vyzkoušejí 3D tisk

Seznámení se sci-fi technologiemi na vlastní kůži mohou nově zažít návštěvníci plzeňského Techmania Science Center. Zdejší dílny totiž nabízejí workshop, v němž se pracuje se 3D tiskárnami.

Seznámení se sci-fi technologiemi na vlastní kůži mohou nově zažít návštěvníci plzeňského Techmania Science Center. Foto: Techmania Science Center
V Techmanii si lidé vyzkoušejí 3D tisk

Během hodinového programu se lidé dozvědí základní informace o fungování 3D tiskáren a vyrobí si přívěsek na klíče a jednoduchý prstýnek.

„Pracujeme s ekologickým plastem. Je to takováto struna, která je zde v cartridgi. Tato tavná hlava ho ve vrstvách nanáší na podložku,” vysvětlila edutainerka Klára Kořenková u tiskárny.

Vzápětí na počítači otevře speciální program, v němž jsou přednastavené tři malé modely: dinosaurus, srdíčko a škodovácký znak. Lidé pracují ve dvojicích a každý si vyrábí svůj kousek. „Ženy lákají především srdíčka, lidé ze Škodovky jsou nadšeni okřídleným šípem,” prozradila edutainerka zkušenosti z prvních workshopů.

Vytištění jednoho přívěsku trvá zhruba patnáct minut. V mezičase Klára Kořenková vypráví zajímavosti a novinky ze světa 3D tisku. Říká, kde všude nalézá své uplatnění: nejen v technice, ale především v medicíně. „NASA se touto technologií také zabývá a plánuje tisknout jídlo pro astronauty na oběžné dráze,” prozrazuje.

Ve druhé části workshopu si lidé zkusí více práce s počítačovým programem, z nějž vybírají design prstýnku a upravují si jej podle svých představ. „Tahle část může být zajímavá pro snoubence, kteří by si chtěli vyrobit netradiční snubní prstýnky,” směje se Klára Kořenková.

Workshopy na 3D tiskárny jsou v nabídce Techmanie od března a už přilákaly jak rodiny s dětmi, tak i skupinku zaměstnanců Škodovky. Na programu jsou vždy sudý kalendářní týden a jsou vhodné pro návštěvníky od 11 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků