Hlavní obsah
Foto: Alena Jandlová

V Poličce vystavují kraslice nové i historické, nejstarší je stoletá

Usednutí do školních škamen, vyzkoušení si psaní na břidlicovou tabulku a jako bonus si vyrobit papírový zápich do květináče v podobě vajíčka – to všechno a mnohem víc čeká každého, kdo navštíví jarní výstavu v poličském muzeu.

Foto: Alena Jandlová
V Poličce vystavují kraslice nové i historické, nejstarší je stoletá

Jeden z nejstarších a nejdůležitějších symbolů Velikonoc a jara vůbec se na výstavě představí hned v několika nejrůznějších podobách. „Návštěvníci se dozvědí, jaké místo v jídelníčku našich předků měla vejce, jak se ukládala, případně prodávala, kdo se staral o slepice. Seznámí se s tím, jaká moc se připisovala vejcím plným a jaká prázdným – vejdunkům, jaká malovaným,“ uvedla kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.

„Zdobení vajec má určité zákonitosti; svůj význam mají použité motivy a ornamenty, barvy, barviva i techniky. A když je vše hotovo, slouží kraslice jako dárek k jídlu i dárek z lásky. Na výstavě také připomeneme, že vejce – symbol života se používalo v mnoha prosperitních zvycích a obyčejích a nakonec i v dětských hrách,“ dodala.

Kraslice jsou malým uměleckým dílem, ale zdobit je mohou jak děti a šikovná děvčata, tak zkušené malířky. Jak bylo zmíněno v úvodu, malí i velcí návštěvníci si budou moci vyrobit papírový zápich, jenž jistě najde své místo v každé domácnosti a potěší nejen toho, kdo jej vyrobil, ale i toho kdo ho dostal...

Atmosféru jarní výstavy dokreslují zákoutí, kde uvidíte, jak se zdobila vajíčka voskem, co všechno se našlo na velikonoční tabuli našich předků i kraslice z pštrosích či husích vajec zapůjčená z okolních muzeí stará desítky let.

Výstavu můžete navštívit do 10. dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků