Hlavní obsah
Na Bílou sobotu odstartovaly v plzeňském science centru Techmania tradiční Jaderné dny. Foto: Techmania Science Center

V plzeňské Techmanii mohou lidé nahlížet pod pokličku jaderné energie

Na Bílou sobotu odstartovaly v plzeňském science centru Techmania tradiční Jaderné dny. Rozmanité exponáty a cyklus přednášek pro školy a veřejnost během nich přiblíží fakta a zajímavosti o jaderné energii.

Na Bílou sobotu odstartovaly v plzeňském science centru Techmania tradiční Jaderné dny. Foto: Techmania Science Center
V plzeňské Techmanii mohou lidé nahlížet pod pokličku jaderné energie

Dostaveníčko s jadernou energií patří v Techmanii už k tradici. I letos přinesou Jaderné dny informace a pohledy z různých úhlů. Krátkodobá expozice seznámí s příběhem energie a nabídne odpovědi na otázky, zda je energie z jádra bezpečná, ekologická a užitečná.

„Jedním z nejzajímavějších exponátů bude opět mlžná komora. Na vlastní oči může každý spatřit konec dráhy nabitých částic záření, které nás neustále obklopuje a v jehož poli prožíváme celý život,” říká Jan Zdebor ze Škody JS.

„Dalším atraktivním exponátem je karusel, který měří aktivitu běžných látek, jak je dřevo, uhlí, hnojivo do zahrádky pod ředkvičky, starý budík a podobně. A co teprve třetí exponát, který tam pravidelně bývá: vozítko, které dokáže radioaktivní látku v prostoru výstavy dokonce najít,” dodal Jan Zdebor.

Doprovodné přednášky nabídnou pohled na mýty a fakta o jádru, ohlédnutí za fukušimskou tragédií nebo téma vlivu radioaktivních dopadů na životní prostředí. S první přednáškou vystoupí v den vernisáže, ve středu 8. dubna v 10 hodin, přední česká odbornice na otázky radioaktivity, Dana Drábová. Její přednáška má název Úspěšný propadák? s podtitulem Jádro včera, dnes a zítra. Další přednášky se uskuteční každou sobotu odpoledne počínaje 18. dubnem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků