Hlavní obsah
Ostrava 10.5.2017 Mikro-injektáž stromů v Sadu Jožky Jabůrkové, Ostrava - Vítkovice. Foto: Josef Zajíc

V ostravském Sadu Jožky Jabůrkové byla zahájená injektáž stromů proti klíněnce jírovcové

Na základě veřejné zakázky malého rozsahu byla v úterý 9. května 2017 zahájena společností Safe Trees, s. r. o. mikro-injektáž stromů jírovec maďal proti klíněnce jírovcové. Ta tento krásný strom, kterému jsou lidé zvyklí říkat kaštan, napadá a postupně likviduje.

Ostrava 10.5.2017 Mikro-injektáž stromů v Sadu Jožky Jabůrkové, Ostrava - Vítkovice. Foto: Josef Zajíc
V ostravském Sadu Jožky Jabůrkové byla zahájená injektáž stromů proti klíněnce jírovcové

Odbor ochrany životního prostředí ostravského magistrátu požádal o zadání veřejné zakázky malého rozsahu na ošetření maximálně 1446 kusů jírovců maďalů metodou tzv. mikro-injektáže. Mikro-injektáž byla poprvé v moravskoslezské metropoli provedena v roce 2016 v Ostravě-Přívoze.

V úterý 9. května byla v Sadu Jožky Jabůrkové v Ostravě-Vítkovicích zahájena celoplošná ochrana jírovce maďalu na území města proti klíněnce jírovcové, která se řadí mezi vážné škůdce parazitující a poškozující tento strom.

„Po zkušenostech ošetření stromu jírovec maďal v Moravské Ostravě jsme došli k závěru, že necháme provést ošetření jírovců plošně na celém území Ostravy. Oslovili jsme všechny obvody s tím, aby nám pomohli zdokumentovat napadené stromy. Došli jsme k počtu 1446 stromů, které je nutné ošetřit. Zakázku vyhrála společnost Safe Trees, s.r.o. Ošetření stromů bude probíhat do konce července a zakázka bude stát zhruba 1 700 000 korun bez DPH s tím, že platba bude učiněna podle počtu skutečně ošetřených stromů,” informovala Mgr. Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

„V této situaci ošetřujeme stromy novou technologií, která se v České republice začala používat teprve v roce 2016. Spočívá v tom, že do stromu, u jeho paty, navrtáme malé otvory v obvodu stromu asi zhruba po 50 cm a následně do vývrtu aplikujeme účinnou látku, která je pletivy rozvedena do stromu až do listů. Navrtaný otvor pak překryjeme štěpařským voskem,” vysvětlil techniku prací Ing. Jiří Poulík, vedoucí provozu ze společnosti Safe Trees, s. r. o se sídlem v Rosících u Brna.

Podle arboristů Ing. Bohdana Dlouhého a Ing. Kláry Šponarové si nejprve stromy na daném území prohlédli, provedli inventuru a určili, které stromy budou ošetřeny. Některé buď hodně nemocné, nebo stromky s velmi malým obvodem kmene, byly z ošetření vyřazeny. Účinnost látky je dva roky, takže po dvou letech se ošetření zopakuje.  

Jírovec maďal dorůstá do výšky 15 až 30 metrů a kmen může dosahovat v obvodu i více než 2,5 metrů. Kvete v 10 až 15 letech.

Klíněnka jírovcová je motýlek, který způsobuje tak zvané minování, to znamená, že naklade vajíčka a housenky se pak zahloubí do listů a vyžírají vnitřní pletivo v listech. Koncem léta a začátkem podzimu již jsou takto napadené stromy holé, nemají listy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků