Hlavní obsah
Budova v městském obvodu Ostrava Mariánské Hory a Hulváky, která bude rekonstruována na Skořápku. Foto: Josef Zajíc

V Ostravě se začne stavět Městské centrum uměleckých terapií Skořápka

Rada města Ostravy schválila vítěze veřejné zakázky, který zrekonstruuje objekt bývalé mateřské školy v obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky v ulici U Dvoru. Vznikne v něm Městské centrum uměleckých terapií Skořápka, která bude součástí Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava.

Budova v městském obvodu Ostrava Mariánské Hory a Hulváky, která bude rekonstruována na Skořápku. Foto: Josef Zajíc
V Ostravě se začne stavět Městské centrum uměleckých terapií Skořápka

Budoucí Městské centrum uměleckých terapií Skořápka bude sloužit mimoškolní výchově uměleckého zaměření. Do výběrového řízení na dodavatele se přihlásilo šest firem. Nejnižší nabídnutou cenu 23,1 milionu korun s DPH podala ostravská společnost Intoza.

„Projekt Skořápky má za sebou velmi složitou a dlouhou přípravu, která má po letech šanci přetavit se do reality. I proto je velmi důležité, že Rada města Ostravy si je vědoma nutnosti nezastavovat plánované investice navzdory současnému ekonomickému propadu, ale úspory hledat spíše v běžných výdajích. Rekonstrukci bychom mohli zahájit v druhé polovině května  po splnění všech formálních náležitostí, samotná stavební činnost bude trvat 30 týdnů,” uvedla náměstkyně primátora města Ostravy pro investice Zuzana Bajgarová.

Ve dvoupodlažní budově bude cvičná kuchyně a keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem. V suterénu potom místnost se speciální akustikou pro bicí nástroje, muzikoterapii a rytmickou terapii.

Ve druhém patře budou učebny pro múzické, výtvarné a rukodělné disciplíny a ve foyeru výstavní prostory a místo pro čekající rodiče.

V přízemí bude vybudovaný víceúčelový zrcadlový sál, a také denní stacionář i pro mentálně postižené děti. V objektu bude kompletně bezbariérové sociální zázemí pro žáky a pedagogy. Projekt přestavby zpracovala společnost Poel.

„Mám obrovskou radost, že zahajujeme realizaci projektu, který rozšíří možnosti působení tohoto unikátního zařízení. Škola až tak nezkoumá talentovou způsobilost, přijímá všechny zájemce, a nabízí jedinečnou programovou nabídku pro hendikepované žáky, která nemá v České republice z pohledu komplexnosti obdoby. Je dobře, že právě pro takové zařízení vytvoříme další krásné zázemí,” řekl náměstek primátora města Ostravy pro sociální oblast Zbyněk Pražák.

Podle Zuzany Bajgarové nejvýraznějším zásahem do původního objektu bude vytvoření nového komunikačního uzlu před budovou. Nově se postaví schodiště s krytým vstupem a přístupovou bezbariérovou rampou. Na střeše bude instalována sestava fotovoltaických panelů. Součásti projektu je vybudování zpevněných ploch a parkoviště.

„Centrum jsme nazvali Skořápka, protože má být místem, které - podobně jako skořápka - chrání nový, rodící se život. Chrání ty nejslabší a nejzranitelnější, hendikepované, a pomáhá jim cestou uměleckých aktivit nalézat a rozvíjet jejich talent. Jsme rádi, že město investici zařadilo mezi letos realizovatelné,” dodala ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava Mgr. Miroslava Soukupová.

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava je příspěvková organizace města Ostravy, která má dohromady přes tisíc žáků. Z pěti set žáků múzické školy jsou dvě třetiny s postižením. Lidová konzervatoř sídlí ve dvou budovách v Ostravě-Přívoze. Múzická škola má budovu v Ostravě-Mariánských Horách. Vedle uměleckých oborů nabízí také obory terapeutické, které jsou cíleny k účinné pomoci při léčbě zdravotního postižení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků