Hlavní obsah
Model úzkorozchodné železnice Foto: Jan Štefek

V Ostravě přivítá návštěvníky již 5. ročník tradiční výstavy železničních modelů a kolejišť

Letošním rokem se již po páté zaplní prostory Střediska volného času v Ostravě-Zábřehu železničními modely. Klub železničních modelářů Ostrava v prostorách bývalé ZŠ Zálom představí modelová kolejiště z vlastní dílny i modelářské práce spřátelených spolků.

Model úzkorozchodné železnice Foto: Jan Štefek
V Ostravě přivítá návštěvníky již 5. ročník tradiční výstavy železničních modelů a kolejišť

Pravděpodobně nejrozsáhlejším vystaveným exponátem bude velké segmentové kolejiště v měřítku 1:87, které divákům představí několik desítek metrů dokončené i rozpracované tratě, situované svým provedením do 60. - 80. let 20. století.

Samozřejmostí bude jízda podle grafikonu (tak jako na skutečné železnici) a celá řada funkčních detailů. Rozpracovaná část pak poskytne všem návštěvníkům představu o tom, jak stavba takového kolejiště probíhá, a co vše je potřeba udělat, aby se z polystyrenové desky a dřevěných profilů stal kus reálně zmenšené krajiny.

Další část výstavy budou tvořit menší, panelová kolejiště, která naopak návštěvníkům nabídnou alternativu pro modelaření v omezeném prostoru. Dvě z těchto kolejišť čerpají námět z úzkorozchodných železnic a jsou rovněž provedena v měřítku 1:87 - zatímco první však zpracováním krajiny odpovídá létu, druhé je provedeno v podzimních barvách. Provoz na obou těchto panelech zajišťují vozidla vytvořená podle českých a slovenských předloh.

Velikost "zlatého středu", tedy TT (měřítko 1:120) bude tentokrát zastoupena dvěma koncepčně odlišnými panely. Zatímco drobné kolejiště ostravských modelářů je vyvedeno ve stylu "retro" a připomíná modelářské techniky 70. - 80. let 20. století, kolejiště mohelnického modelářského spolku naopak využívá progresivní krajinářské i elektronické postupy - návštěvníkům se tak nabídne přímé srovnání vývoje modelářské práce.

Zastoupení budou mít na výstavě také modely v měřítku 1:160 (velikost N), přezdívané jako "létající propisovačky". V kontrastu s nimi pak budou působit velké modely v měříku 1:45, které jsou určeny pro provoz pod širým nebem a které budou v rámci této akce vystavovány modeláři z Trutnova. Expozici funkčních kolejišť doplní také statická výstava modelů vozidel i staveb.

V rámci akce bude možnost zakoupit si přímo na místě železniční modely, příslušenství pro stavbu modelového kolejiště i drobné upomínkové předměty. Všichni zájemci se tak budou moci informovat o dostupných výrobcích pro provoz a výstavbu vlastního modelového kolejiště a v případě potřeby jim bude poskytnuta také pomoc s údržbou a náhradními díly.

Nejmenší návštěvníci jistě ocení zřízení drobné kreativní herny, ve které budou připraveny doplňkové aktivity se železniční tématikou a přítomnost Sičovy drobné železnice, která je sveze po venkovní části areálu. Chybět nebude ani oblíbený modelářský trenažér a kvíz pro návštěvníky. K dispozici bude pro všechny také stánek s občerstvením.

Výstava se koná v areálu bývalé ZŠ Zálom na Pískových dolech, V Zálomu 1 - ten jen pár desítek metrů od zastávky MHD Pískové doly. Otevřeno bude v sobotu 18. a neděli 19. března v časovém rozmezí od 9:00 do 18:00. Vstupné na akci činí 40 Kč za osobu, více informací lze najít na webových stránkách KŽM Ostrava (www.kzmostrava.net), případně na facebookovém profilu tohoto modelářského klubu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků