Hlavní obsah
Foto: Jitka Sobotková

V Mikulově pod Taneční horou se setkají přátelé folkloru

Mikulov hostí koncem dubna tradiční setkání folklorních souborů. Na Náměstí se v pátek 28. a sobotu 29. dubna v rámci programu Pod Taneční horou představí nejenom místní soubory, ale přijedou i tanečníci a zpěváci z jiných koutů Moravy a krajánci z Vídně.

Foto: Jitka Sobotková
V Mikulově pod Taneční horou se setkají přátelé folkloru

„Diváci tak mohou porovnat umělecký temperament regionů a připomenout si i jejich rozmanitost,“ zve na festival Petr Ševčík z pořádajícího Národopisného soboru Pálava.

A právě soubory z Mikulova festival v pátek zahájí. Od 18 hodin se představí NS Pálava, Pálavští senioři, zahrají cimbálové muziky Píšťalenka a Kasanica a dechová hudba Mikulovanka.

Sobotní dopoledne bude patřit dětským folklorním souborům Palavánek a Palavěnka z Mikulova. Z hostujících se zúčastní dětský folklorní soubor Malá Olešnica z Doloplaz na Olomoucku, dětský soubor Marjanka z Vídně a dětský folklorní soubor Voděnka z Podivína.

Odpolední program bude pokračovat opět vystoupením domácích folklorních souborů NS Pálava a Pálavští senioři, na ně naváže hanácký národopisný soubor Olešnica z Doloplaz a program před 18. hodinou ukončí folklorní soubor Bzenečan z Bzence.

V sobotu bude na Náměstí od 10 hodin probíhat také Mikulovská přehlídka vín. Návštěvníci si tak mohou vychutnat zároveň dvě věci, které k Mikulovu neodmyslitelně patří – folklor a víno.

„Letos jsme přizvali vinaře i z okolních obcí a měst, každý bude mít připraveno po deseti vzorcích a někteří dokonce i vína toho nejvyššího stupně, jako je výběr z bobulí či ledové víno,“ uvedl za pořadatele Vojtěch Pazderka z pořádajícího vinařského spolku Moravín.

„Zveme všechny, kteří rádi podpoří tradice a folklor. Přízeň a nadšení publika je tím hlavním, proč všichni členové lidových souborů věnují svůj čas a energii přípravám, a tak folklorní odkaz zůstává stále živý,“ řekl za organizátory Vladimír Michna z NS Pálava.

Taneční hora, dnešní Svatý kopeček, podle legendy ožívá v noci před prvním májem tancem a hrami. Tuto pověst zaznamenal Václav Richter v knize místních legend Lidská réva a Národopisný spolek Pálava přenesl tradici tance, her a zábavy z Taneční hory do historického centra města. Poprvé se setkání souborů konalo v roce 1985.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků