Hlavní obsah
V Krupce uctili památku padlých 1. světové války Foto: Archiv MěÚ Krupka

V Krupce si připomněli Den veteránů

V průběhu roku si připomínáme historické události, které se zapsaly do dějin nejen českého národa. Každý rok se proto u příležitosti Dne veteránů sejdou v Krupce na místním hřbitově u pomníku obětí 1. světové války zástupci města a veřejnosti, aby si připomněli jejich památku.

V Krupce uctili památku padlých 1. světové války Foto: Archiv MěÚ Krupka
V Krupce si připomněli Den veteránů

„Nezapomínejme na oběti a hrůzy válek 20. století, které jsou také pro dnešní generaci velkou výstrahou, abychom neopakovali chyby minulosti,” řekl během pietního aktu starosta města Krupka Zdeněk Matouš.

Válečné události však nebyly pouhými historickými milníky, ale byly naplněny konkrétními lidskými osudy. Hrdinství, vztah k vlasti a ochota obětovat se pro dobro ostatních by také v dnešní době měly rezonovat v našich úvahách a konkrétních činech. Kdo nezná své dějiny a neuznává své hrdiny, těžko může myslet na svoji budoucnost.

V roce 2008 začali pracovníci města Krupka shromažďovat jména padlých vojáků 1. světové války, která byla podkladem pro realizaci pomníku na místním hřbitově věnované památce válečných obětí z Krupky a okolních obcí.

Zdrojů pro vytvoření seznamu jmen bylo několik, ale především se jednalo o pamětní desky se jmény umístěné v současné kapli sv. Wolfganga, doplněné ze seznamu pamětníka 1. sv. války Petera Reinerta. Další jména se pak podařilo získat opisem z podstavce bývalého pomníku umístěného na bohosudovském hřbitově a z přehledu „Českoslovenští legionáři 1914 – 1920, rodáci a občané okresu Teplice“, které poskytl již zesnulý legionář a občan Krupky Josef Hasinec.

Velmi důležitým zdrojem pak byly údaje získané z Ústředního vojenského archivu v Praze. Nový památník obětem 1. světové války, který zhotovil  místní sochař a malíř Pavel Karták, byl na krupském hřbitově odhalen v roce 2010.

Památku válečných veteránů si každoročně připomínáme 11. listopadu, který se celosvětově slaví jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu roku 2001 je tento významný den připomínán také v České republice. Symbolem na počest vojáků, kteří padli za 1. světové války, je červený květ vlčího máku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků