Hlavní obsah
Simona Kocurková, Šopa, 2016 Foto: foto archív autora

V Galerii Sýpka se představí díla ze zlínského ateliéru Design skla UTB

Po dvou letech se od 22. února v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí pod názvem VýstUP představí studenti ateliéru Design skla UTB ve Zlíně se zbrusu novými objekty a instalacemi vytvořenými přímo na míru prostoru galerie. První patro bude patřit vedoucímu ateliéru Petru Stanickému a jeho novému projektu Myspace.

Simona Kocurková, Šopa, 2016 Foto: foto archív autora
V Galerii Sýpka se představí díla ze zlínského ateliéru Design skla UTB

Výstavní projekt VýstUP je prezentací tvorby několika studentů a pedagogů ateliéru Design skla Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Název projektu má divákovi naznačit směr, kterým se výstava ubírá. Lze jej chápat jako výsledek tvůrčího procesu, uměleckou produkcí nebo veřejným předvedením. Ale současně i symbolickým krokem směrem vzhůru, výš, nahoru.  

To vše úzce souvisí s první spoluprací ateliéru a Galerie Sýpka. „Ta se uskutečnila před dvěma lety. Nebylo tedy jednoduché navázat na předchozí výstavu, která by mohla ještě překvapit diváka. Proto se stal společným jmenovatelem všech projektů VýstUP, který je vyšší úrovní dosavadních ateliérových prací. Toho však bylo možné dosáhnout pouze skrze site specific instalace a objekty, které studenti připravili na základě podrobnější analýzy výstavního prostoru.

Konkrétně se jedná o studenty Gabrielu Lhotákovou a Adélu Lakomou, jež pracují s půdními prostory galerie. Vznikla tak interaktivní vzájemně propojená instalace pracující s přirozeným charakterem půdy a tmou. Další studenti jako je Tomáš Krejčí, Nikola Kovalíková, Zdeňka Fusková, Jiří Liška pracují s konkrétním místem, které je úzce propojeno s objektem, jež v sobě zrcadlí nepřeberné množství invenčních nápadů,“ uvedla odborná asistentka ateliéru Michaela Spružinová.

Vedoucí nejmladšího sklářského ateliéru v Čechách a na Slovensku, Petr Stanický se prezentuje v prvním patře galerie novým projektem Myspace vytvořeným přímo pro tyto prostory. Sochařskou zkušenost získal na VŠUP v Praze a velký vliv, který mu umožnil snadnější vstup na zahraniční uměleckou scénu, na něj měl New York. Zde absolvoval postgraduální studium a mimo jiné pracoval v ateliéru Jeffa Koonse. 

Pochází z Bystřice pod Hostýnem a pedagogickou dráhu začal na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Stanický tvoří monumentální sochařské formy a instalace ovlivněné minimalistickými a konstruktivistickými tendencemi, které spolu s precizním řemeslným zpracováním působí tajemně a nadčasově. 

V rámci celého projektu vzniká nová interpretace uměleckých záměrů v oblasti skla a instalace. Díky úzké provázanosti s prostorem galerie je divák zapojen do procesu vnímání uměleckého díla  otevírající další rovinu  vnímání skla a objektů v kontextu současného umění.

Slavnostní vernisáž výstavy se uskuteční 22. února v 18.00 hodin za přítomnosti všech autorů.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků