Hlavní obsah
Řemeslníci pracují na stavbě altánu v Chrástu Foto: Karel Šimr

V Chrástu vyrůstá altán a kříž podle návrhu Davida Vávry

Neobvyklý skleněný kříž a dřevěný altán v těchto dnech vyrůstají na farské zahradě v Chrástu u Plzně. Autorem návrhu je architekt David Vávra.

Řemeslníci pracují na stavbě altánu v Chrástu Foto: Karel Šimr
V Chrástu vyrůstá altán a kříž podle návrhu Davida Vávry

U fary Českobratrské církve evangelické v Chrástu již stojí hrubá stavba altánu, který je možné vnímat i jako jakousi zahradní otevřenou kapli. Spojuje totiž v sobě symboliku uspořádání tradičních tolerančních modliteben s užitnou hodnotou otevřeného místa odpočinutí a úkrytu před deštěm a sluncem.

Autor návrhu David Vávra k tomu doplnil: „Altán doplňuje veřejně přístupné dětské hřiště o místo posečkání. Altán je letní bytiště, místo setkání. V konstrukci altánu jsou patrné dva kříže, které doplňují kříž skleněný.“

A právě zmíněný kříž v těchto dnech David Vávra tvoří ve sklárně ve Skalici u České Lípy. Bude vyroben metodou fusingu, uměleckého spékaného skla. „Kříž je oboustranný maják a vysílač Kristova nadějného utrpení. Se sluncem se skleněný kříž rozzáří, v šedých mracích působí důstojně a normálně jako mnoho chvil našeho života,“ vysvětluje Vávra.

Projekt vyšel z iniciativy místního evangelického sboru. Jeho uskutečnění by ovšem nebylo možné bez podpory celé církve i místních lidí a firem. Z půlmilionového rozpočtu zbývá v tuto chvíli od dárců získat ještě necelých sto tisíc korun. Hotové dílo se veřejnosti poprvé představí při chrásteckém posvícení v neděli 15. dubna. Prostor bude poté sloužit k bohoslužbám pod širým nebem, veřejným kulturním akcím, ale i všem, kdo se budou chtít chvíli zastavit v zeleni farské zahrady.

„Snad toto místo přinese klidné spočinutí, ale se stane také dějištěm dětských výkřiků radosti a hudebních tónů, které se s hlasy ptáků mohou vplétat do korun stromů,“ uzavírá zasněně David Vávra.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků