Hlavní obsah
Umělý kanál v Českém Vrbném. Foto: JCCR

V Českém Vrbném vyrůstá centrum kanoistiky i vltavské lodní dopravy

České Vrbné, klidová lokalita na severním okraji Českých Budějovic, se zvolna proměňuje v nové centrum vodních sportů na řece Vltavě. Jeho základem je areál s umělým kanálem pro kanoistiku a rafting, chráněný přístav pro malé i velké lodě s veškerými navazujícími službami.

Umělý kanál v Českém Vrbném. Foto: JCCR
V Českém Vrbném vyrůstá centrum kanoistiky i vltavské lodní dopravy

Nechybí zde ale ani půjčovna lodí, jízdních kol, in-line bruslí a dalších sportovních potřeb. Nově je zde umístěno také informační centrum Stezky řeky Vltavy.

„Není náhodou, že jeden z pěti vltavských InfoPointů, kterém obsluhují řeku a její okolí od Českých Budějovic až po Týn nad Vltavou a při odbočce po Lužnici také do Kolodějí, je umístěn právě zde. České Vrbné se nachází zhruba v polovině rušné stezky pro cyklisty a in-line bruslaře mezi centrem Českých Budějovic a Hlubokou nad Vltavou a díky již existujícímu zázemí roste jeho význam také přímo na řece Vltavě, kam se po více než padesáti letech vrací pravidelná a rekreační lodním doprava,“ uvedl předseda Destinanční společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný.

Potenciál trasy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou, městy, která jsou sama o sobě významnými turistickými cíli regionu, je podle něho mimořádný. Cyklostezkou kolem Vodáckého areálu Lídy Polesné, který je svým charakterem jedním z mála v České republice, projede o některých víkendech více než sedm tisíc lidí. Ročně se pak počet návštěvníků pohybuje okolo sta tisíc. V rámci projektu Splavnění Vltavy došlo ke zřízení zastávky lodní dopravy, výstavbě mariny a počítá se s přesunutím cyklostezky přímo do areálu.

„Vodní cesta je další z forem vyžití návštěvníků i obyvatel Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou na této trase. Předpokládáme, že s postupným nárůstem lodního provozu zde dojde také k dalšímu rozšíření navazujících služeb,“ konstatoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek a připomněl, že již stávající turistická a rekreační infrastruktura této oblasti umožňuje kombinaci výletů pěšky, na kole, in-line bruslích i na lodi.

„K tomu je třeba připočítat obrovské množství zajímavých cílů, jako je například Sportovně relaxační areál na Hluboké, golf, zoologická zahrada, zámek, Alšova jihočeská galerie a podobně,“ zdůraznil Polášek.

V Českém Vrbném se pak koncentrují všechny aktivity související s loděmi. Zdejší marina využívá existenci umělé slalomové a vodní trati ve vodáckém centru Lídy Polesné, k němuž se přirozeně přimyká přístaviště s potřebným sociálním i technickým zázemím. Sportovní podniky pořádané na oblíbené slalomové dráze mohou být vítanou záminkou pro zakotvení lodi právě na tomto místě.

Samozřejmostí je možnost raftingu a jízdy na divoké vodě na kajacích a kánoích. K dispozici je ubytování v kempu či na ubytovně. V areálu je také restaurace a hřiště pro plážový volejbal. Kanál mohou využívat nejen vrcholoví sportovci, ale i amatérští kanoisté.

Jednou z blížících se velkých akcí ve Vodáckém areálu Lídy Polesné je ve dnech 12. a 13. srpna Evropský a Český pohár v raftingu. Návštěvníky čekají dva dny plné sportu, proložené klasickou sobotní pozávodní afterparty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků