Hlavní obsah
Dnes jsou tulipány běžnou součástí zahrádek - před staletími se cibulky vyvažovaly zlatem. Foto: Blanka Kovandová

V Buchlovicích zvou na Tulipománii

Od pátku 6. dubna až do středy 11. dubna si mohou návštěvníci Buchlovic na Uherskohradišťsku prohlédnout v místním zámku rozsáhlou výstavu řezaných tulipánů a jejich aranžmá.

Dnes jsou tulipány běžnou součástí zahrádek - před staletími se cibulky vyvažovaly zlatem. Foto: Blanka Kovandová
V Buchlovicích zvou na Tulipománii

Expozice tulipánů bude instalovaná ve výstavních prostorách horní zámecké budovy – Flóry.

Historie tulipánů má své kořeny už v 9. století, kdy se v perské literatuře objevují první zmínky o tulipánech. Když v 15. století Persii ovládli Turci, staly se tulipány oblíbenou zahradní rostlinou. A již na počátku 16. století se přes italské přístavy dostávají první tulipány na evropský kontinent.

V roce 1560 švýcarský botanik Conrad Gesner zveřejnil první botanický popis a vyobrazení nově přivezené rostliny, která byla později na jeho počest pojmenována Tulipa gesneriana L. Na konci 16. století se první tulipány objevují v holandských zahradách a na počátku 17. století se z Holandska vyvážejí do zbytku Evropy a tulipán se stává luxusním zbožím.

V letech 1623 – 1637 vypukla tzv. „tulipománie“ – tulipánová horečka, při níž se ceny tulipánových cibulí vyšplhaly až k hodnotě městského domu. Spekulacím učinil konec až pád burzy v úterý 3. února 1637. Tulipány si svou oblibu uchovaly po celé barokní i následující historická období, trvale byly předmětem sběratelské vášně a obdivu. V 19. století se zahradníci snažili vypěstovat odrůdy s ranou dobou květu, které by mohli použít k rychlení, i odolné rostliny pro snadné pěstování v zahradách.

Veřejnosti bude prezentováno na 60 druhů řezaných tulipánů. V prodeji budou upomínkové předměty s potiskem historických tulipánů. Vstupné na výstavu je v rámci vstupného do zámeckého parku a činí 40 Kč, snížené vstupné 20 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků