Hlavní obsah
V Bohumíně hromadně zateplují městské domy. Nájemníci městských bytů díky tomu šetří na nákladech za vytápění. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně ušetřili za teplo, město nájemníkům vrátí 34 miliónů

Více než čtyři tisíce bohumínských domácností v městských bytech ušetřilo vloni za teplo a teplou vodu. Vyplývá to z loňského vyúčtování služeb, které teď míří mezi zdejší nájemníky. Město lidem přeplatky za téměř 34 miliónů korun vrátí v průběhu června.

V Bohumíně hromadně zateplují městské domy. Nájemníci městských bytů díky tomu šetří na nákladech za vytápění. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně ušetřili za teplo, město nájemníkům vrátí 34 miliónů

„Přestože letošní zima nepatřila k nejmírnějším a Bohumíňáci spotřebovali více tepla, tak díky našim úsporným opatřením jako je zateplování domů a výměna oken ušetřili. Například u zateplených domů evidujeme největší přeplatky za teplo,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Dodal, že za loňský rok se nájemníkům vrací dokonce o 3 milióny více než v roce 2015.

Náklady na služby u všech 4,3 tisíců městských bytů dosáhly na částku 99 miliónů korun. Přeplatky se u čtyř tisícovek domácností vyšplhaly na téměř 34 miliónů korun, což je o téměř čtyři milióny více než v roce 2015. Zhruba 1350 domácností dostane přeplatek ve výši pět až deset tisíc korun. Město těmto nájemníkům vyplatí zpět deset miliónů korun. K dalším 1310 domácnostem poputuje na přeplatku více než deset tisíc korun, v souhrnu dalších 20 miliónů korun.

Nedoplatky skončily za loňskou sezónu na částce 2,3 miliónu, což je o 230 tisíc korun méně než v roce 2015. „Důvodem nedoplatků jsou buď nízké zálohy nebo velká spotřeba za vodu nebo teplo, někdy i dluhy. Pokud má na službách přeplatek ten, kdo nám dluží, tak mu peníze nevrátíme, ale použijeme je jako zápočet na úhradu dlužné částky,“ uvedla vedoucí majetkového odboru bohumínské radnice Eva Drdová.

Zálohy na služby je však možné si kdykoli upravit. V případě nedoplatků se město snaží najít takovou výši, aby byla přiměřená jak pro město, tak nájemníka. U přeplatků však Bohumíňáci zájem o snížení záloh nemají. „Ještě nikdy jsme takový požadavek nezaznamenali. Spíše naopak. Lidé raději na zálohách zaplatí více, aby pak dostali peníze nazpět. Rádi si tímto způsobem spoří,“ doplnil místostarosta Igor Bruzl.

Podrobnosti o vrácení přeplatků a úhradě nedoplatků najdou lidé přímo na rozpisech s vyúčtováním služeb. Město přeplatky lidem ve většině případů vrátí na účet nebo prostřednictvím složenky nejpozději do 20. června.

Dotazy a případné reklamace k vyúčtování služeb mohou nájemníci vznášet do konce května u bytových techniček a techniků. „V případě, že by někdo nesouhlasil s vyúčtováním, může podat oficiální reklamaci, a to buď osobně, anebo písemně. Na vyžádání mu předložíme veškeré podklady, ze kterých jsme při vyúčtování vycházeli. Pokud by se nějaká chyba opravdu objevila, vyúčtování bychom museli samozřejmě upravit. V případě reklamace se doba pro zaplacení dluhu prodlužuje do konce srpna,“ dodala Eva Drdová.

Teplo z Dětmarovic vytápí Bohumín už sedmým rokem, dohromady je na něj teď napojeno necelých pět tisíc domácností, téměř čtyři tisíce z nich jsou přitom městské. V letošním roce bude město na centrální zásobování teplem napojovat dalších 60 bytů za 16 miliónů korun v městské části Skřečoň. Celkově by letos mělo jít do oprav a investic městských domů 161 miliónů korun. Kromě napojování na teplovod se letos budou ve velkém zateplovat nízké paneláky. Nový vzhled dostane rovná desítka z nich a městskou pokladnu to bude stát 73 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků