Hlavní obsah
Slalom s kontejnerem na náměstí T. G. Masaryka. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně se tisícovka lidí učila třídit odpad

Na sedm set dětí a tři sta dospělých se v pondělí 2. června na bohumínském náměstí T. G. Masaryka učilo třídit odpad. Zdejší radnice ve spolupráci s firmou Eko-kom uspořádala ekologický den nazvaný Třiďte s námi.

Slalom s kontejnerem na náměstí T. G. Masaryka. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně se tisícovka lidí učila třídit odpad

Zatímco školáci skládali domino a puzzle, absolvovali slalom s kontejnerem a třídili odpad při jízdě na koloběžkách, dospělí odpovídali na ekologické otázky. Za odpovědi si pak odnášeli sadu tašek na třídění odpadu. Těch radnice rozdala rovné tři stovky.

„Účastníci si akci pochvalovali. Učitelé byli nadšení, že se žáci dozvěděli zábavnou formou spoustu nových věcí. Už teď plánujeme, jak bude vypadat příští ročník,“ řekla za pořadatele Šárka Plutová z odboru životního prostředí a služeb.

V rámci osvětové akce se představily také zdejší technické služby - BM servis. Veřejnosti předvedly svůj vozový park. Děti si třeba vyzkoušely, jaké je to sedět v kabině „popelářského auta“, k vidění byl i chodníkový zametač nebo vůz pro sběr psích exkrementů. BM servis přistavil i traktorek na sekání trávy. Děti si kromě toho prohlédly i výstavu recyklovaných odpadů a odnášely si také placku s tématikou třídění odpadu, kterou speciálně pro tuto příležitost nechala radnice vyrobit.

„Ekologická osvěta se nám vyplácí, když lidé více třídí, šetříme si vlastní skládku a méně platíme za likvidaci odpadu a navíc získáváme peníze za prodej vytříděného odpadu. Pro letošní rok jsme díky tomu mohli zlevnit cenu za odpad o deset procent u rodinných domů a o pět procent na sídlištích,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že v pořádání ekologických akcí chce radnice pokračovat i v příštích letech.

V celém městě je 125 stanovišť na třídění odpadu. Město provozuje sběrné dvory, do ulic vyjíždí i pojízdná sběrna, sváží se i zelený odpad a každým rokem radnice vydává také ekologický kalendář. Ročně stojí ve městě nakládání s odpady téměř 16 miliónů korun, obyvatelé ovšem zaplatí ročně za odpad přes 13 miliónů korun, další zhruba tři milióny korun získalo vloni město právě jako odměnu za separaci odpadu.

V Bohumíně funguje odlišný způsob platby za odvoz odpadů než ve většině měst. Poplatek se tady neplatí za osobu, ale za vývoz odpadových nádob. Při vybírání poplatku se nevychází z evidence obyvatel, ale z četnosti odvozu a velikosti odpadové nádoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků