Hlavní obsah
Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně rozšiřují síť cyklostezek, cesta k nemocnici bude bezpečnější

Speciální pruhy vyhrazené pro cyklisty vznikají v těchto dnech hned na dvou bohumínských silnicích mezi centrem a městskou částí Starý Bohumín. Cyklisté se díky nim dostanou po ulicích Slezská a Osvoboditelů bezpečněji až ke zdejší městské nemocnici. Součástí cyklopruhu je i vodorovné značení.

Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně rozšiřují síť cyklostezek, cesta k nemocnici bude bezpečnější

"Dostatečná šířka vozovky dovolovala, aby na krajnici vznikl oddělený pás. Ten se napojil na dosud krátký úsek dlážděné cyklostezky přes dálniční most. V tuto chvíli je hotovo vodorovné značení a do konce týdne by měly přibýt dopravní značky. Postupně chceme propojit už dříve vzniklé cykloúseky a rozšířit tak síť cyklostezek v Bohumíně," řekl Petr Sobek z odboru dopravy bohumínské radnice.

Nový vyhrazený pruh vede po obou stranách silnice. Jeho vybudování přijde městskou pokladnu na téměř 130 tisíc korun. Celá stezka má teď 1,7 kilometru. Vede od nemocnice k transformátoru a odtud po ulici Osvoboditelů až ke křižovatce s ulicí Čs. armády ke stanici profesionálních hasičů.

"Při zpracování Koncepce zvýšení bezpečnosti cyklistů v Bohumíně jsme se zaměřili na levnější a pro cyklisty pohodlnější cyklopruhy. Toto řešení však nelze využít na frekventovaných cestách jako je například 1. máje ve Skřečoni, kde denně projede téměř 10 tisíc vozidel. Propojování cyklostezek do souvislých úseků ovšem také vyžaduje vyšší disciplinovanost cyklistů. Žádného cyklistu by nenapadlo jezdit po silnici vlevo, ale u cyklostezek je častým nešvarem jízda v protisměru, což nelze tolerovat," uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Cyklopruhy vznikly v minulosti například na Ostravské ulici v Bohumíně-Pudlově. Město by je v těchto místech do budoucna ještě protáhlo a vybudovalo další od křižovatky s Drátovenskou ulicí po křižovatku s ulicí Čs. armády.

„Ostravská ulice je krajskou komunikací. Kraj má v plánu obnovit možná už v příštím roce její povrch, proto se s realizací vyhrazeného cyklopruhu ještě vyčkává. V příštích letech by mohl podobný pruh vzniknout ještě na Ovocné a Opletalově ulici," doplnil Petr Sobek, který zároveň prozradil, že cyklostezku plánuje radnice i v Záblatí na kopci na ulicích Sokolská a Rychvaldská.

"Zatím je vše ve stádiu příprav. Pokoušíme se vykoupit pozemky, abychom zde mohli zrealizovat společnou stezku pro chodce i cyklisty," uzavřel Sobek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků