Hlavní obsah
S trikolorou se dnes na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně sešlo 2 303 lidí. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně odstartovaly oslavy 100. výročí republiky novým rekordem

Nový český rekord v počtu lidí na jednom místě s trikolorou vytvořili v pátek 26. října v Bohumíně. Na náměstí T. G. Masaryka se jich u příležitosti oslav 100. výročí založení republiky sešlo přesně 2 303.

S trikolorou se dnes na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně sešlo 2 303 lidí. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně odstartovaly oslavy 100. výročí republiky novým rekordem

Zazpívali si československou hymnu i lidovku Ach, synku, synku a hned poté prošli sčítací branou agentury Dobrý den, která spravuje Českou knihu rekordů. Do té se Bohumín zapsal už pošestnácté.

Už před desátou hodinou dopolední začaly na náměstí proudit stovky lidí. „Přijely jsme až z Orlové,“ svěřily se dvě seniorky, které zaujaly místo hned pod pódiem.

Většinu osazenstva tvořili děti z mateřských a základních škol a středoškolští studenti. Mezi nimi se však mísili i dospělí, kteří si nechtěli nechat ujít výjimečný zážitek. Z pódia je pozdravilo vedení města a historická postava prezidenta T. G. Masaryka. Pod vedením bohumínských školních sborů se pak celé náměstí naladilo na zpěv československé hymny a oblíbené písně prvního prezidenta Ach, synku, synku.

Poté se všichni vydali směrem ke sčítací bráně. Tou nakonec prošlo 2 303 lidí s trikolorou. „V minulosti se na náměstích, především v roce 1989, takto scházely statisíce Čechů a Slováků a my jsme si touto formou chtěli připomenout důležité okamžiky naší země. Více než o nový rekord šlo o oslavy stého výročí republiky, o sounáležitost a zprostředkování zážitku nejmladší generaci,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha. Jak podotknul, na přípravě akce se děti samy aktivně podílely. Vyráběly si trikolory a procvičovaly si texty i melodii české i slovenské hymny.

Bohumín je držitelem už šestnácti českých rekordů. První získal už v roce 2006, nejvíce jich má díky ochotě Bohumíňáků společně se sejít, například s knihou v ruce či s maskou zvířete. Město pokusy o rekordy většinou spojuje s nějakou výjimečnou událostí, právě jako tomu bylo při zahájení oslav 100. výročí založení republiky.

Ty budou pokračovat v neděli. Pietní akt k výročí proběhne v neděli v 9:30 hodin u nové pamětní desky T. G. Masaryka na náměstí před radnicí, které nese jméno právě po prvním československém prezidentu. O půl hodiny později pak na pěší zóně u sousoší Rodina vysadí Bohumíňáci pamětní lípu. V 10:45 hodin odstartují komentované prohlídky některých historických budov v centru Bohumína.

Na odpoledne připravila kulturní agentura K3 Bohumín u příležitosti výročí ve zdejším kině malý filmový festival se snímky Jan Palach, Milada a Hovory s TGM. První film se promítá od 14 hodin, ten poslední v 19 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků