Hlavní obsah
Pavla Žišku z Řepiště ocenil za vrácení peněz místostarosta Lumír Macura. Foto: Pavel Čempěl

V Bohumíně ocenili poctivého nálezce

Poctiví lidé nevymřeli. Živým důkazem je 26letý Pavel Žiška z Řepiště. Toho ve středu na radnici v Bohumíně symbolicky ocenil místostarosta Lumír Macura. Mladý muž totiž před měsícem a půl našel na pěší zóně v Bohumíně na koši u bankomatu České spořitelny obálku s asi 50 tisíci korunami a odevzdal ji.

Pavla Žišku z Řepiště ocenil za vrácení peněz místostarosta Lumír Macura. Foto: Pavel Čempěl
V Bohumíně ocenili poctivého nálezce

Celá událost se stala v úterý 30. září kolem poledne. „Šel jsem koupit svačinu a zkontrolovat do bankomatu, jestli mi už přišla výplata. Když jsem chtěl do koše vyhodit výpis z bankomatu, všiml jsem si, že na něm leží obálka. Zvědavost mi nedala, vzal jsem ji a nakoukl dovnitř. A byla tam spousta peněz. Ani na chvíli jsem neváhal a šel jsem ji odevzdat do spořitelny, u které jsem obálku našel. Byl jsem z toho nervózní, nechtěl jsem riskovat nějaké problémy. Jako první mi hlavou proběhla myšlenka, že kdybych byl na místě toho, kdo peníze ztratil, byl bych rád, kdyby se našel někdo, kdo je poctivě vrátí,“ uvedl Pavel Žiška, který do Bohumína asi třikrát týdně dojíždí za zákazníky firmy, v níž pracuje.

O peníze se ve spořitelně ale nikdo nepřihlásil. Nalezené peníze proto pracovníci banky předali radnici do ztrát a nálezů. A začalo intenzivní pátrání po jejich majiteli.

„Záměrně jsme nezveřejnili částku, a to kde se peníze našli. Domnívali jsme se, že ten nešťastník bude po svých penězích pátrat a určitě se ozve. Ale bohužel, nestalo se,“ uvedla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Mirka Šmídová.

Na výzvy v médiích ovšem zareagoval kolega Pavla Žišky. Prozradil, že to byl on, kdo peníze našel a kdo chtěl zůstat v anonymitě. Radnice jej přesto kontaktovala a rozhodla se jeho čin alespoň symbolicky ocenit a odkrýt další detaily z celého příběhu.

„Je dobře, že jsou mezi námi takoví výjimeční lidé jako Pavel Žiška. Lidé by o nich měli vědět. Není samozřejmé to, jak se zachoval. Proto jsme se rozhodli jeho dobrý skutek alespoň symbolicky ocenit. Pokud se najde majitel peněz, má ještě nárok na nálezné ve výši deseti procent,“ uvedl místostarosta Lumír Macura.

V opačném případě mu po třech letech vyplatí nálezné město. Zatím mu za jeho záslužný čin předalo dárkový balíček spolu s volňásky do aquacentra a na adventure golf, knihu o Bohumínu a další propagační předměty města.

Pokud se majitel peněz přihlásí, bude muset znát přesnou částku, nominální hodnoty bankovek i detaily o obálce, v níž se peníze našly. Jako svědectví poslouží úředníkům i záznam z kamery u bankomatu.

Podobný případ se stal v Bohumíně před pěti lety. Těsně před Vánoci našla pracovnice Českých drah Marcela Závorková z Bohumína v nenápadné tašce přes pět tisíc dolarů a patnáct tisíc korun, podle tehdejšího přepočtu asi 114 tisíc korun. Tu objevila zapadlou mezi sedadly ve vlakovém kupé v Bohumíně.

Neobvyklý nález donesla do radničních ztrát a nálezů. Majitele se radnici podařilo ještě ten den vypátrat. Pátrání usnadnily pasy, které byly v tašce s penězi. Ve vlaku ji tehdy zapomněl česko-americký pár. Nálezkyně dostala desetiprocentní nálezné a bohumínští radní ji při vyhlašování Osobností Bohumína věnovali zvláštní ocenění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků