Hlavní obsah
Jiří Fikejz se spolupracovníky spolku STOReAGE spolu se sběratelem vystavených exponátů Herbertem Köglerem představili způsob výroby žakarových stuh. Foto: Lukáš Prokeš

Unikátní výstava tkaných miniatur byla otevřena v ústecké galerii

Spolek STOReAGE zpřístupnil v Galerii pod radnicí v Ústí nad Orlicí největší soukromou sbírku textilního stuhařského odborníka Herberta Köglera, která je navíc výjimečná zápisem 25. srpna 2015 do České knihy rekordů.

Jiří Fikejz se spolupracovníky spolku STOReAGE spolu se sběratelem vystavených exponátů Herbertem Köglerem představili způsob výroby žakarových stuh. Foto: Lukáš Prokeš
Unikátní výstava tkaných miniatur byla otevřena v ústecké galerii

Pro obyvatele města, tradičně spjatého s textilní výrobou, připravili pracovníci ústeckého spolku STOReAGE od 8. do 23. dubna prohlídku exponátů z obsáhlé sbírky žakarových výrobků textilního odborníka Herberta Köglera. Při pondělním otevření výstavy navíc sběratel seznámil početné návštěvníky s historií a způsobem této výroby.

Herbert Kögler, důchodce žijící v Ústí nad Orlicí, navázal na rodinnou tradici a celý život pracoval v textilu. Již od studia na Střední průmyslové škole textilní o prázdninách se zaučoval na výrobu úzkého textilu, tzn. na výrobu stuh, a to té nejobtížnější části tohoto oboru - žakarových stuh.

Ve svém vystoupení představil svoji profesní dráhu: „Po základní vojenské službě jsem se orientoval speciálně na výrobu stuh a prošel jsem od funkce mistra žakarové tkalcovny až do funkce vedoucího provozu tkalcovny hedvábných žakarových stuh. V tomto závodě ve Velkém Šenově celoroční produkce žakarových stuh byla zhruba 5 milionů metrů ročně. V roce 1969 jsem přešel do nově budovaného závodu ve Vilémově u Šluknova. Zde jsem pracoval jako dispečer žakarové tkalcovny a po technologické stránce organizoval celou výrobu stuh na 182 nově vyrobených člunkových stuhařských stavech RSJ, na kterých se ročně vyrobilo až 2 000 druhů výrobků až po čtyřech barevných variantách. Po dvou letech jsem přešel do n. p. Perla v Ústí nad Orlicí, kde jsem pracoval jako dispečer na výrobě různých tkanin pro damaškové ložní povlečení. Po třech letech jsem nastoupil do VÚB jako technolog tkaní a následně v prodeji tkanin.”

Jeho celoživotní práce v textilu, zejména na výrobě stuh, ho přiměla k dochování této činnosti a památky desítky skutečných stuhařských odborníků, z nichž převážná část již nežije, i části strojů, na kterých vyráběli, neexistují.

Poté představil svoji vystavenou sbírku, která byla 25. srpna 2015 zapsána do České knihy rekordů: „Tento zápis je nejen oceněním moji celoživotní sběratelské práce, ale zejména kulturním dědictvím generace stužkařských odborníků naší republiky ze Šluknovského výběžku, závodu STAP a dalších menších výrobců.”

Popisem nejvzácnějších exponátů pokračoval: „Můj otec, Anton Kögler, byl autorem podkladové stuhy pro jednu ze šerp prezidenta Masaryka, pro jejíž tkaní byla použita i nit z pravého zlata, dále vyvzoroval a utkal všechny podkladové stuhy pro šerpy rumunského krále Karola.”

Dále výstava nabízí ukázky na pravém hedvábí, žakarových i jehlových tkanin, rozdíl mezi tkaním a vyšíváním na velkém státním znaku ČR s upozorněním na výrobu žakarových stuh, které spolu s výrobou brokátů a saténů patři k vrcholům textilní výroby. Neméně zajímavé jsou četné záložky do knih, kalendáře, etikety, odznaky, krojové stuhy, suvenýry pro prezentaci firem, měst, zájmových spolků, blahopřání a záložky k příležitosti různých výročí, včetně etiket pro export.

Tkané etikety a lemovací stuhy dodnes vyrábí firma STAP a. s. Vilémov, ovšem další panel ukazuje karty a vzornice, které dnes už nikdo neumí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků