Hlavní obsah
Foto: Unie enologů

Unie enologů na Oenoforu upozorní na velká vína v souvislostech

Ve středu 19. června se v rámci Oenofora uskuteční v prostorách zámku v Lednici Mezinárodní vinařská konference s tématem Cesty k velkým vínům – Víno a tanin. Její součástí bude i prezentace Unie enologů ČR Velká vína v souvislostech, spojená s degustací vybraných vín ze soutěže Suchá vína online.

Foto: Unie enologů
Unie enologů na Oenoforu upozorní na velká vína v souvislostech

V rámci řízené ochutnávky se představí 6 vzorků exkluzivních suchých bílých a červených vín z Moravy, která vzešla z hodnocení členů Unie enologů a byla zařazena do výběru stovky nejlepších suchých vín.

Jedná se o vína z vinařství Michlovský a Mádl, Domaine Eisgrub Vinné sklepy Lednice, Ing. Miroslav Volařík, Ing. Petr Bíza, Víno J. Stávek. Zastoupeno bude i víno, které je stávajícím držitelem nejvyššího počtu bodů v soutěži Suchá vína online - Pinot Noir, výběr z hroznů z roku 2011 z vinařství Vinselekt Michlovský.

Nejnáročnější soutěž hodnocení vín u nás s názvem Suchá vína online je založena na systému plovoucího výběru 100 nejlepších moravských a českých vín.

„U každého vína hodnotí komise složená z přítomných členů unie nejen senzorické vlastnosti, ale také jeho momentální kondici a chování vína v čase hodnocení z velké sklenice, kde vynikne vrstevnatost a potenciál vývoje včetně vhodnosti ke snoubení v gastronomii. Vína se bodují způsobem vylučující alibismus a všechna hodnocení se počítají do průměru,” uvedl Mojmír Baroň, předseda Unie enologů, a dodal, že přihlásit se mohou pouze vína splňující podmínky soutěže.

Do výběru mohou být následně zařazena pouze vína, která dosáhnou 85 bodů. Platí také, že vína s vyšším bodovým hodnocením nahrazují v systému ta s hodnocením nižším.

„Posláním soutěže je návrat moravského vinařství ke komplexním suchým bílým i červeným vínům plně srovnatelným s velkými vína Evropy a celého světa,“ podotkl Mojmír Baroň.

Unie enologů ČR byla založena v roce 2014 zakládající pěticí členů: Milošem Michlovským, Františkem Mádlem, Petrem Ptáčkem, Markem Petrjánošem a Mojmírem Baroňem, který je předsedou spolku. K dnešnímu dni má 42 členů.

Cílem Unie enologů je sdružovat enology působící v České republice, organizovat odborné semináře k podpoře výzkumu a vzdělávání svých členů v oblasti vinohradnictvím, enologie, vinařství, zajišťovat osvětu pro vinařskou a vinohradnickou veřejnost, podporovat spolupráci s ostatními vinařskými organizacemi.

Za dobu existence unie proběhlo již sedmnáct hodnocení. Celkem bylo posuzováno 191 vín, z nichž 116 bylo zařazeno do žebříčku stovky nejlepších vín soutěže Suchá vína online.

Další informace na www.unieenologu.cz a www.suchavinaonline.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků