Hlavní obsah
Rizikovým faktorem pro onemocnění rakovinou hlavy a krku je kombinace alkoholu a cigaret. Foto: www.globalcancernews.com

Týden osvěty k rakovině hlavy a krku, častému onemocnění kuřáků a alkoholiků

Celoevropský týden partnerství v boji proti rakovině hlavy a krku pořádá Evropská společnost hlavy a krku – European Head and Neck Society (EHNS), která sdružuje třináct evropských zemí, a Evropská koalice pacientů s rakovinou. Uskuteční se od 23. do 27. září.

Rizikovým faktorem pro onemocnění rakovinou hlavy a krku je kombinace alkoholu a cigaret. Foto: www.globalcancernews.com
Týden osvěty k rakovině hlavy a krku, častému onemocnění kuřáků a alkoholiků

V České republice se do celoevropského týdne boje s rakovinou hlavy a krku zapojují lékaři, kteří pacienty s touto diagnózou léčí. V Itálii se uskuteční turné screeningového autobusu, kde se mohou nechat lidé vyšetřit zdarma, stejně tak v nemocnicích například v Anglii a ve Španělsku.

Výskyt nádorů hlavy a krku se u nás v posledních letech ustálil na počtu kolem 1150 osob. Nejohroženější jsou lidé v Moravskoslezském kraji a v severních Čechách. Rakovina hlavy a krku představuje pět procent všech případů rakoviny na světě.

Nejčastěji rakovinou krku a hlavy onemocní lidé nad 50 let, avšak nedávno byl zaznamenán nárůst počtu mladších lidí s touto diagnózou. V poslední dekádě celosvětově vzrostl výskyt rakoviny hlavy a krku především u žen.

Vznik onemocnění jednoznačně podporuje zejména kouření cigaret a dýmek, žvýkání tabáku, pravidelná konzumace alkoholu a nedostatek vitamínů a bílkovin v jídle. V cigaretovém kouři je více než čtyřicet kancerogenů. Relativní riziko pro vznik nádoru je u pravidelné konzumace alkoholu dvakrát až šestkrát vyšší, u kuřáků je vyšší pětkrát až pětadvacetkrát. 

Rizikovým faktorem pro onemocnění rakovinou hlavy a krku je kombinace alkoholu a cigaret. Alkohol sám o sobě sice nevyvolává nádorový růst, avšak v přítomnosti kancerogenů, např. z cigaretového kouře, vznik zhoubného novotvaru podporuje. Alkohol navíc snižuje obranyschopnost organismu před kancerogenními látkami. Rakovinotvorný účinek byl prokázán také u marihuany.

Při vzniku některých nádorů ústní části hltanu hrají významnou roli určité typy lidského papilomaviru HPV (známého především jako původce rakoviny děložního čípku). HPV infekce je spojena s rizikovým sexuálním chováním (orální sex). Příznaky rakoviny hlavy a krku se liší podle místa nádoru. Mohou to být například zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích. Vždy je dobré poradit se s praktickým nebo ORL lékařem, zejména tehdy, pokud příznaky trvají déle než tři týdny.

Nádorová onemocnění hlavy a krku mohou zůstat dlouho bez klinických příznaků nebo jsou totožná s běžnými zánětlivými onemocněními horních cest dýchacích. U nádorů nosu, nosohltanu a vedlejších nosních dutin může být příznakem onemocnění krvácení a zápach z nosu, porucha čichu a sluchu, bolest uší, zduření a brnění v obličeji, také dvojité vidění.

U nádorů hrtanu to jsou chrapot, dušnost, pocit cizího tělesa, bolest v hrtanu, zduření krku a polykací potáže. Nádory velkých slinných žláz se mohou hlásit jako zduření slinných žláz, bolestivost v těchto místech a nehybnost (obrna) poloviny tváře. Příznaky nádorů ucha jsou vleklý výtok z ucha, často s příměsí krve, nedoslýchavost, ušní šelest, bolest ucha, závrať, nehybnost poloviny tváře. Nádory mozku a očí nepatří do skupiny nádorů hlavy a krku.

Rakovina hlavy a krku je diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích, protože pacienti přicházejí k lékaři pozdě. Včasná návštěva specialisty by mohla výrazně zlepšit šance pacientů na přežití.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků